O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Podle odhadů, které byly zveřejněny těsně po půlnoci na pondělí místního času (v neděli po 20:00 SELČ), získal druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, jen 15,39 procenta hlasů.
Podle nevládních organizací se v této středoasijské zemi nekonala skoro žádná volební kampaň a podmínky kandidátů nebyly rovné. Prezidentské volby, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, proto kritici označují za nedemokratické.
Very ugly scenes from election day in Almaty #Kazakhstan. These people were protesting peacefully. pic.twitter.com/iwjNzNy3dP
— Joanna Lillis (@joannalillis) June 9, 2019
Během nedělních voleb se v zemi konaly protesty, při nichž bylo zadrženo nejméně kolem 500 lidí. Rozhlasová stanice Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedly, že kazašské úřady krátce zadržely i dva jejich reportéry a dalším sedmi odmítly udělit akreditaci.
Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly nedělní demonstrace největší za poslední tři roky.
Podle některých analytiků ale bude vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.
Na volby v Kazachstánu dohlíželo asi 1000 pozorovatelů ze čtyř desítek zemí a desítky mezinárodních organizací. Akreditováno bylo rekordních asi 230 zahraničních novinářů. Z tisíce pozorovatelů jsou podle agentury TASS asi 400 Rusové.
VIDEO: Kazašský prezident Nazabajev vyrazil nakupovat.