Prezidentem Turkmenistánu se stal potřetí autoritářský Berdymuhamedov. Získal téměř 98 procent hlasů

ČTK ČTK
13. 2. 2017 7:51
Prezidentské volby v Turkmenistánu jasně ovládl současný prezident Gurbanguli Berdymuhamedov a v čele státu bude již potřetí. Berdymuhamedov získal bezmála 98 procent hlasů. Účast jeho protikandidátů byla spíše jen formální, protože všichni fakticky stojí za politikou stávajícího prezidenta.
Gurbanguli Berdymuhamedov.
Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: REUTERS/Michael Steen

Ašgabat – Prezidentem Turkmenistánu se podle očekávání stal již potřetí po sobě autoritářsky vládnoucí Gurbanguli Berdymuhamedov. Podle předběžných výsledků, které v pondělí ráno oznámila ústřední volební komise, získal téměř 98 procent hlasů.

Komise rovněž zopakovala, že nedělní volby zaznamenaly velmi vysokou účast. Již v neděli po uzavření volebních místností oznámila, že hlasovalo 97,7 procenta voličů.

Výsledky ještě nejsou konečné, protože ústřední volební komisi ještě přicházejí údaje z volebních obvodů, nicméně vítězství Berdymuhamedova je více než jasné. Doposud pro něj podle komise hlasovalo 97,69 procenta zúčastněných voličů.

Berdymuhamedov je v surovinově bohatém Turkmenistánu u moci od roku 2006. Od získání samostatnosti počátkem 90. let se v této bývalé sovětské středoasijské republice konaly prezidentské volby popáté, poprvé ale do boje směly vyslat své kandidáty politické strany. Účast osmi Berdymuhamedových soupeřů je nicméně jen formální, protože všichni fakticky stojí za politikou stávajícího prezidenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy