Prezidentem Turkmenistánu se stal potřetí autoritářský Berdymuhamedov. Získal téměř 98 procent hlasů

ČTK ČTK
13. 2. 2017 7:51
Prezidentské volby v Turkmenistánu jasně ovládl současný prezident Gurbanguli Berdymuhamedov a v čele státu bude již potřetí. Berdymuhamedov získal bezmála 98 procent hlasů. Účast jeho protikandidátů byla spíše jen formální, protože všichni fakticky stojí za politikou stávajícího prezidenta.
Gurbanguli Berdymuhamedov.
Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: REUTERS/Michael Steen

Ašgabat – Prezidentem Turkmenistánu se podle očekávání stal již potřetí po sobě autoritářsky vládnoucí Gurbanguli Berdymuhamedov. Podle předběžných výsledků, které v pondělí ráno oznámila ústřední volební komise, získal téměř 98 procent hlasů.

Komise rovněž zopakovala, že nedělní volby zaznamenaly velmi vysokou účast. Již v neděli po uzavření volebních místností oznámila, že hlasovalo 97,7 procenta voličů.

Výsledky ještě nejsou konečné, protože ústřední volební komisi ještě přicházejí údaje z volebních obvodů, nicméně vítězství Berdymuhamedova je více než jasné. Doposud pro něj podle komise hlasovalo 97,69 procenta zúčastněných voličů.

Berdymuhamedov je v surovinově bohatém Turkmenistánu u moci od roku 2006. Od získání samostatnosti počátkem 90. let se v této bývalé sovětské středoasijské republice konaly prezidentské volby popáté, poprvé ale do boje směly vyslat své kandidáty politické strany. Účast osmi Berdymuhamedových soupeřů je nicméně jen formální, protože všichni fakticky stojí za politikou stávajícího prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy