Volby v diktatuře: Kandidují dvě strany, obě stejné

ČTK ČTK
15. 12. 2013 10:15
Turkmenistán vyřešil pluralitu po svém: má dvě strany, ale se stejným programem.
Foto: Aktuálně.cz

Ašchabad - V Turkmenistánu, politicky izolované pouštní diktatuře ve střední Asii, začaly dnes ráno parlamentní volby. O 125 mandátů místního medžlisu (parlamentu) se uchází téměř 300 kandidátů, které vůbec poprvé v dějinách nezávislého Turkmenistánu vyslaly do volebního boje dvě parlamentní strany. Má to ale háček.

Všechny předchozí volby ovládala prezidentská Demokratická strana Turkmenistánu, která v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu vznikla přejmenováním strany turkmenských komunistů.

Vylepšit pověst bývalé sovětské republiky, v níž neexistuje legální opozice, nezávislé soudy ani svobodná média, se autokratický prezident Gurbanguli Berdymuhamedov rozhodl zavedením "pluralitního systému" s dvěma politickými stranami. Kromě Demokratické strany ovládající celý politický systém působí v zemi od loňska Strana průmyslníků a podnikatelů, která dnes poprvé postavila své kandidáty do voleb.

Její vedení podle ruského tisku ani nepředstírá, že má opoziční program. "Cíl obou stran je stejný - dosáhnout špičkové úrovně sociálního a hospodářského rozvoje a upevnit základy nezávislosti a demokracie," uvádí se v oficiální zprávě volební komise.

Volební místnosti v turkmenských městech vyzdobily v neděli státní vlajky a portréty prezidenta. Na ulicích tančí a zpívají profesionální a amatérské soubory, na náměstích se prodávají sladkosti a osvěžující nápoje. Nejstarší a nejmladší voliči dostávají darem knihu o tradicích Turkmenistánu, jejímž autorem je prezident Berdymuhamedov.

Ke sledování voleb do Turkmenistánu přijely desítky zahraničních pozorovatelů včetně zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Žádné předchozí turkmenské volby Západ neuznal jako demokratické. Podle turkmenské exilové opozice není důvod očekávat, že nedělní hlasování na tom něco změní.

Výsledky volební komise oznámí v pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy