Turkmenský prezident má pozlacenou sochu. Prý si to přál lid

ČTK ČTK
25. 5. 2015 12:32
Gurbanguli Berdymuhamedov drží otěže řízení Turkmenistánu pevně v rukou, byť na oko zorganizoval "pluralitní politický systém".
Foto: Reuters

Ašgabat - Turkmenský autokratický prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jehož kult osobnosti zcela ovládl tuto bývalou sovětskou středoasijskou republiku, má po řadě poct, včetně obřích portrétů a mešity nesoucí jeho jméno, konečně i sochu.

A to ne ledajakou - vysokou šest metrů a celou pokrytou 24karátovým zlatem. Odhalili mu ji na centrálním náměstí v hlavním městě Ašgabatu.

Zlatý prezident

Berdymuhamedov se stal hlavou státu bohatého na naleziště zemního plynu v závěru roku 2006 po zesnulém předchůdci Saparmuratovi Nijazovovi.

Od té doby drží otěže řízení země pevně v rukou, byť na oko zorganizoval "pluralitní politický systém". Kromě prezidentského úřadu je také předsedou vlády a za pomoci svých věrných ovládá celý politický systém, ale i média a justici.

Pondělní ceremoniál odhalení sochy byl monumentální stejně jako sám Berdymuhamedovův monument - 21 metrů vysoký mramorový podstavec, na němž se vyjímá "zlatý prezident" umělecky zachycený v oblíbené pozici vsedě na koni.

Slávu provázelo vypuštění balonů a holubic a jásající dav, i když sám arkadag (ochránce), jak si 57letý vůdce nechá říkat, podle agentur přítomen nebyl. Pozlacené sochy má ve městě také předchůdce Nijazov.

Sochu posvětil parlament

Postavení okázalé sochy "vůdce národa" schválil jednomyslně parlament údajně na žádost veřejnosti. V předloňských volbách Berdymuhamedovova Demokratická strana získala 47 ze 125 mandátů, avšak zbylá místa obsadila uskupení, jež prezidenta bezvýhradně podporují.

Odpůrci Berdymuhamedova obviňují, že v Turkmenistánu udržuje jeden z nejrepresivnějších režimů na světě. V posledních prezidentských volbách v roce 2012, které monitorovací skupiny kritizovaly, zvítězil se ziskem 97 procent hlasů.

Arkadagův kult pěstuje i množství oslavných písní a básní vytvořených "dvorními umělci". Sám vůdce si ovšem nejvíce zakládá na své pověsti znalce koní a vynikajícího jezdce. Závody, jichž se zúčastní, "vyhrává".

Berdymuhamedovovy nepřející škarohlídy ale před dvěma roky velice pobavil videozáznam vysílaný ruskými televizemi, na němž je vidět, jak turkmenský prezident po "vítězném" projetí cílem po klopýtnutí koně spadl na zem. Oficiální domácí média samozřejmě o něčem takovém nevěděla.

 

Právě se děje

Další zprávy