Hraje na kytaru, rozdává knihy. Z turkmenského autokrata se před volbami stal veselý muž z lidu

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2017 13:57
Gurbanguli Berdymuhamedov se usmívá a rozdává své knihy. Obyvatelé středoasijského Turkmenistánu mu za to děkují a klaní se. Na dárky od svého prezidenta nejsou příliš zvyklí. Devětapadesátiletý Berdymuhamedov vládne v této postsovětské zemi, ve které prakticky neexistuje opozice, už deset let. Tuto neděli ho čekají nové prezidentské volby. Osm vyzyvatelů Berdymuhamedova je ale - v dlouhé tradici této země - v hlasování jen do počtu.
Gurbanguli Berdymuhamedov.
Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: ČTK

Ašchabad – V neděli čeká pět milionů obyvatel Turkmenistánu jeden rekord.

Ve středoasijské zemi proběhnou prezidentské volby a současná hlava státu Gurbanguli Berdymuhamedov se v nich utká s osmi vyzyvateli. To je dosavadní historický rekord. 

Tím ale změny končí. Protože v zemi neexistuje opozice, je předem jasné, že prezidentem zůstane dosavadní hlava státu. 

Devětapadesátiletý Berdymuhamedov si loni v září prakticky zajistil doživotní vládnutí. Díky změně ústavy, kterou jednomyslně schválil parlament. Zrušil věkový limit pro prezidenta a jeho mandát prodloužil z pěti na sedm let.

Úsměvy a klipy

Turkmenský autokrat má vítězství v prezidentském klání jisté. Přesto v posledních týdnech objíždí zemi. Na cestách se prezentuje jako usmívající se muž z lidu.

Díky řadě klipů vysílaných ve státní televizi i článků ve státních médiích je ho všude plno.

Koncem ledna například navštívil provincii Achal, kde se setkal s místními pastevci před pečlivě vydrhnutou jurtou (tradiční obydlí kočovných kmenů – pozn. red.)

Věnoval jim dar (viz video níže). V Turkmenistánu přitom platí, že kandidáti na prezidenta nesmějí dávat dary voličům. Ústřední volební komise ve svém vyjádření pro Rádio Svoboda ale uvedla, že Berdymuhamedov obdaroval pastevce z pozice prezidenta, ne jako kandidát ve volbách.

Prezident, nebo kandidát? | Video:

V zemi, kde řadě spisovatelů nevycházejí knihy, protože jsou zakázané, pracuje současný prezident na své v pořadí 36. knize.

Státní televize nedávno ukázala, jak Berdymuhamedov rozdává desítky svých výtvorů úředníkům. Ti se mu za to klaní. Stejně jako lidé, kteří od svého lídra v poslední době dostali nějaký dárek.

To je mimochodem taky novinka – nikdy předtím prezident dárky běžným lidem nedával.

Prezident spisovatel. | Video: YouTube

Někdy jde dokonce o luxusní dary. Například ve východní provincii Lebap se Berdymuhamedov vydal na prohlídku stavebních projektů. Našel si chvíli na setkání s dělníky a zeptal se jich, jestli už byli všichni na dovolené v novém letovisku Avaza u Kaspického moře.

Když se přihlásil jeden dělník s tím, že tam ještě nebyl, prezident mu odpověděl, že ho tam pošle s celou jeho rodinou. I tento výlet byl nepochybně opět darem od prezidenta, a ne od kandidáta.

Kromě dárků i lidová tvář

"Obyčejný chlapík z lidu" alias úřadující prezident navíc během návštěvy plynárenského komplexu v provincii Achal ukázal, že má i hudební vlohy. Vzal do ruky kytaru a zazpíval.

Prezident muzikant. | Video: YouTube

Mediální Berdymuhamedov, nastavující vlídnější tvář, se ale dost liší od reálného prezidenta, který vládne Turkmenům tvrdou rukou už deset let.

Turkmenistán je jedním z nejizolovanějších států světa. Neexistuje v něm opozice, vládnoucí elita ovládá soudy i média.

Lidská práva jsou tady systematicky porušována. Podle zpráv Výboru OSN proti mučení je v zemi zcela běžné bití a znásilňování vězňů, dochází i k politickým únosům. Výbor za to turkmenský režim loni v prosinci kritizoval.

Prezidentova nová kampaň a role "sympatického vůdce" jsou mimo jiné důkazem, že turkmenská ekonomika zpomaluje. Příčinou je podle agentury Reuters pád ceny zemního plnu, který tvoří základ exportu země a je taky zdrojem největších turkmenských příjmů.  

Až se v neděli uzavřou volební místnosti, úsměv z prezidentovy tváře pravděpodobně zase zmizí. A vše se vrátí do starých kolejí.

Tanečníci, děti a šťastní prodavači ovoce vítali turkmenského prezidenta, když oficiálně otevíral nově vybudovanou vesnici. Pak všichni odjeli. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy