Hraje na kytaru, rozdává knihy. Z turkmenského autokrata se před volbami stal veselý muž z lidu

Zahraničí Zahraničí
10. 2. 2017 13:57
Gurbanguli Berdymuhamedov se usmívá a rozdává své knihy. Obyvatelé středoasijského Turkmenistánu mu za to děkují a klaní se. Na dárky od svého prezidenta nejsou příliš zvyklí. Devětapadesátiletý Berdymuhamedov vládne v této postsovětské zemi, ve které prakticky neexistuje opozice, už deset let. Tuto neděli ho čekají nové prezidentské volby. Osm vyzyvatelů Berdymuhamedova je ale - v dlouhé tradici této země - v hlasování jen do počtu.
Gurbanguli Berdymuhamedov.
Gurbanguli Berdymuhamedov. | Foto: ČTK

Ašchabad – V neděli čeká pět milionů obyvatel Turkmenistánu jeden rekord.

Ve středoasijské zemi proběhnou prezidentské volby a současná hlava státu Gurbanguli Berdymuhamedov se v nich utká s osmi vyzyvateli. To je dosavadní historický rekord. 

Tím ale změny končí. Protože v zemi neexistuje opozice, je předem jasné, že prezidentem zůstane dosavadní hlava státu. 

Devětapadesátiletý Berdymuhamedov si loni v září prakticky zajistil doživotní vládnutí. Díky změně ústavy, kterou jednomyslně schválil parlament. Zrušil věkový limit pro prezidenta a jeho mandát prodloužil z pěti na sedm let.

Úsměvy a klipy

Turkmenský autokrat má vítězství v prezidentském klání jisté. Přesto v posledních týdnech objíždí zemi. Na cestách se prezentuje jako usmívající se muž z lidu.

Díky řadě klipů vysílaných ve státní televizi i článků ve státních médiích je ho všude plno.

Koncem ledna například navštívil provincii Achal, kde se setkal s místními pastevci před pečlivě vydrhnutou jurtou (tradiční obydlí kočovných kmenů – pozn. red.)

Věnoval jim dar (viz video níže). V Turkmenistánu přitom platí, že kandidáti na prezidenta nesmějí dávat dary voličům. Ústřední volební komise ve svém vyjádření pro Rádio Svoboda ale uvedla, že Berdymuhamedov obdaroval pastevce z pozice prezidenta, ne jako kandidát ve volbách.

Prezident, nebo kandidát? | Video:

V zemi, kde řadě spisovatelů nevycházejí knihy, protože jsou zakázané, pracuje současný prezident na své v pořadí 36. knize.

Státní televize nedávno ukázala, jak Berdymuhamedov rozdává desítky svých výtvorů úředníkům. Ti se mu za to klaní. Stejně jako lidé, kteří od svého lídra v poslední době dostali nějaký dárek.

To je mimochodem taky novinka – nikdy předtím prezident dárky běžným lidem nedával.

Prezident spisovatel. | Video: YouTube

Někdy jde dokonce o luxusní dary. Například ve východní provincii Lebap se Berdymuhamedov vydal na prohlídku stavebních projektů. Našel si chvíli na setkání s dělníky a zeptal se jich, jestli už byli všichni na dovolené v novém letovisku Avaza u Kaspického moře.

Když se přihlásil jeden dělník s tím, že tam ještě nebyl, prezident mu odpověděl, že ho tam pošle s celou jeho rodinou. I tento výlet byl nepochybně opět darem od prezidenta, a ne od kandidáta.

Kromě dárků i lidová tvář

"Obyčejný chlapík z lidu" alias úřadující prezident navíc během návštěvy plynárenského komplexu v provincii Achal ukázal, že má i hudební vlohy. Vzal do ruky kytaru a zazpíval.

Prezident muzikant. | Video: YouTube

Mediální Berdymuhamedov, nastavující vlídnější tvář, se ale dost liší od reálného prezidenta, který vládne Turkmenům tvrdou rukou už deset let.

Turkmenistán je jedním z nejizolovanějších států světa. Neexistuje v něm opozice, vládnoucí elita ovládá soudy i média.

Lidská práva jsou tady systematicky porušována. Podle zpráv Výboru OSN proti mučení je v zemi zcela běžné bití a znásilňování vězňů, dochází i k politickým únosům. Výbor za to turkmenský režim loni v prosinci kritizoval.

Prezidentova nová kampaň a role "sympatického vůdce" jsou mimo jiné důkazem, že turkmenská ekonomika zpomaluje. Příčinou je podle agentury Reuters pád ceny zemního plnu, který tvoří základ exportu země a je taky zdrojem největších turkmenských příjmů.  

Až se v neděli uzavřou volební místnosti, úsměv z prezidentovy tváře pravděpodobně zase zmizí. A vše se vrátí do starých kolejí.

Tanečníci, děti a šťastní prodavači ovoce vítali turkmenského prezidenta, když oficiálně otevíral nově vybudovanou vesnici. Pak všichni odjeli. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy