Prezidentem Kypru bude komunista. Jediný v EU

Martin Novák Martin Novák
24. 2. 2008 18:50
Volby mohou vést k oživení snah o sjednocení ostrova
Demetris Christofias volil společně se svým vnukem Demetrisem.
Demetris Christofias volil společně se svým vnukem Demetrisem. | Foto: Reuters

Nikósie - Kyperští Řekové v neděli ve druhém kole voleb rozhodli o novém prezidentovi. Stal se jím kandidát komunistické strany AKEL, dvaašedesátiletý Demetrios Christofias. Získal 53,36 procent hlasů.

Jeho protikandidát z konzervativní pravice, bývalý ministr zahraničí Ioannis Kassoulides, má 46,64 procent.

"Kontaktoval jsem pana Christofiase a pogratuloval mu k jeho vítězství," citovala agentura Reuters poraženého kandidáta. "Ujistil jsem ho, že ho budu podporovat v jeho úsilí nalézt řešení naší národní otázky."

První kolo před týdnem skončilo překvapením, když vypadl dosavadní prezident Tassos Papadopoulos. Otevřela se tak šance obnovit jednání mezi zástupci řecké a turecké části rozděleného ostrova.

Rozhovory byly zablokovány od referenda v roce 2004, v němž o plánu OSN na sjednocení hlasovali kyperští Turci pro, ale Řekové proti, a tak z realizace plánu sešlo.

Papadopoulos tehdy doporučoval řeckým voličům hlasovat proti a k jednáním s kyperskými Turky se stavil značně odtažitě. Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, naopak chtějí jednání obnovit.

Foto: Aktuálně.cz

Prezident-komunista: v Evropě ohrožený druh

Ačkoliv má kyperská komunistická strana AKEL v názvu slovo komunistická, programem se spíše blíží sociální demokracii.

Demetrios Christofias se stane teprve druhým evropským prezidentem hlásícím se ke komunistické straně a jediným v Evropské unii. Komunista Vladimir Voronin vládne ještě v Moldavsku.

V minulosti byl členem Komunistické strany i současný italský prezident Giorgio Napolitano, později se ale přidal k Demokratické levici.

Sedne si s Turky ke stolu 

Christofias dal dříve najevo, že pokud vyhraje, sedne si s představiteli kyperských Turků ke stolu a pokusí se vyjednat sjednocení za podmínek přijatelných pro většinu Řeků.

Ti odmítli plán OSN hlavně kvůli tomu, že nebyli spokojeni s finanční kompenzací za majetek, o který přišli po invazi turecké armády v roce 1974.

"Můžeme s našimi tureckými sousedy nalézt společnou řeč," prohlásil Christofias na předvolebním mítinku.

Turci: Poslední šance

Na území kontrolovaném tureckými vojáky - jde přibližně o třetinu ostrova - vyhlásila v roce 1983 nezávislost tzv. Severokyperská Turecká republika.

Britský příslušník mírové mise OSN na kontrolním stanovišti vprostřed několik desítek metrů široké zelené linie dělící Nikósii i celý Kypr
Britský příslušník mírové mise OSN na kontrolním stanovišti vprostřed několik desítek metrů široké zelené linie dělící Nikósii i celý Kypr | Foto: Pavel Vondra

Kromě samotného Turecka ji však nikdo neuznal. Do Evropské unie tak vstoupila jen řecká část Kypru. Turecká je nadále politiky i hospodářsky izolována.

Dále čtěte:

A to se jí nelíbí. Nyní kyperští Turci chtějí, aby Evropská unie i OSN jejich stát na severu ostrova uznaly, pokud Řekové budou nadále blokovat sjednocení.

"Další prodlužování současného stavu už je neúnosné. Pořád žijeme v izolaci. Tyto volby jsou možná poslední šancí na změnu a sjednocení," řekl agentuře Reuters vůdce kyperských Turků Mehmet Alí Talát.

 

Právě se děje

Další zprávy