Tunis - Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, který se dostal k moci nekrvavým převratem roku 1987, obhájil v neděli svůj mandát a načne páté funkční období.
Podle v pondělí zveřejněných výsledků obdržel 89,62 procenta hlasů. Jeho strana Demokratické ústavní shromáždění (RCD) získala v paralelních parlamentních volbách 85 procent hlasů a 161 z 214 poslaneckých křesel. Zbytek si rozdělí šest opozičních stran.
Podle oficiálních statistik ministerstva vnitra, které mělo volby na starosti, se hlasování zúčastnilo 84 procent voličů.
„Je nám ctí, že výsledky potvrdily podporu lidí pro prezidenta bin Alího a jejich důvěru v něho," prohlásil ministr vnitra Rafik Bil Hadž Kecem, který byl dle agentury Reuters během svého projevu několikrát přerušen zaměstnankyněmi ministerstva volajícími „Ať žije bin Alí."
Šéf pozorovatelské mise Africké unie vyhlásil volby za řádné a spravedlivé, podle opozice a humanitárních organizací se však konaly v atmosféře strachu a represe. Třiasedmdesátiletý Alí prohlásil, že každý, kdo se takovou lží snaží poškodit pověst země, bude potrestán.
Podle pozorovatelů je hlavní otázkou každých prezidentských voleb v Tunisu nikoli to, kdo zvítězí, ale kolik procent bin Alí získá. V tomto si ohledu prezident nyní nevedl nejlépe. Ve volbách roku 2004 obdržel 94,4 procenta hlasů a o pět let dříve to bylo dokonce 99,66 procenta.
Mnoho obyvatel považuje prezidenta za muže, který dokázal do země přitáhnout zahraniční turisty, stabilizovat ji a omezit vliv islámských extremistů, kteří jsou velmi silní například v sousedním Alžírsku. V Tunisku mají ženy na arabský svět také relativně velká práva.
„Volil jsem bin Alího ze zvyku. Je jediný, koho znám," řekl serveru iafrica.com padesátník Abdelkarim, který se živí jako taxikář. „Neznám ty ostatní kandidáty. Jsem si jist, že to jsou Tunisané, kteří milují svou zemi, ale nikdo je nezná."
Sama vládnoucí RCD má v desetimilionovém Tunisu 2,7 milionu členů.
Dvě největší opoziční strany Progresivní demokratická strana (PDP) a demokratické fórum pro práci a svobody (FTDL) volby bojkotovaly. Další strany jsou nelegální, nebo jejich členové nemohou kvůli volebnímu zákonu kandidovat. Proti prezidentovi stanuli nakonec tři muži, dva z nich ho podle agentury Reuters takřka nekritizují, třetí přiznal, že nemá šanci na vítězství.
Podle pozorovatelů v zemi neexistuje svoboda slova, opoziční strany jsou v Tunisku vystavovány útlaku ze strany vlády a kampaň se nesla ve znamení represe.
„Jak se mohou konat volby, když jsou média umlčena, máme plné věznice a zakázané strany a velké množství politických emigrantů?" postěžoval si televizi Al-Džazíra šéf zakázané strany Nahda Rašíd Ghanúší žijící v exilu.
Podle Amnesty International je v zemi řada politických vězňů a dochází tu k mučení zadržených. Další významná organizace zabývající se lidskými právy, Human Rights Watch, na svém webu prohlásila, že kampaň zdaleka nesplňovala demokratická pravidla a že zákony jsou šity na míru prezidentovi, který také ovládá prostor v médiích.