Prezident Sýrie promluvil, protesty jsou prý konspirací

Martin Novák Martin Novák
30. 3. 2011 15:10
Oproti předpokladům Bašár Asad nezrušil 48 let trvající výjimečný stav
Bašár Asad při vystoupení v syrském parlamentu.
Bašár Asad při vystoupení v syrském parlamentu. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad ve středu vystoupil v parlamentu s napjatě očekávaným projevem k národu.

Učinil tak poté, co bezprecedentní vlna protestů, která Sýrii zasáhla v uplynulých dvou týdnech, skončila několika desítkami mrtvých.

Demonstranti žádali demokratické reformy, boj proti korupci a zrušení 48 let trvajícího výjimečného stavu, který dává ozbrojeným složkám a tajné policii mimořádné pravomoci.

Asad uvedl, že Sýrie se stala cílem "konspirace", ale ubránila se. Připustil ovšem, že část protestujících má legitimní požadavky.

"Nemůžeme říci, že všichni, kteří vyšli do ulic, jsou konspirátoři," oznámil prezident, který v roce 2000 nahradil ve funkci svého otce Háfize.

Podle něj nedávné události ukázaly jednotu Syřanů a jejich společnou vůli po reformách, blíže to však nevysvětlil.

Zrušení výjimečného stavu, které syrská opozice očekávala, však Bašár Asad neoznámil. V řadách jeho odpůrců a všech, kteří požadují změny, tak zřejmě jeho projev vyvolá zklamání.

Demonstrace na podporu režimu v Damašku.
Demonstrace na podporu režimu v Damašku. | Foto: Reuters

Protesty v Sýrii začaly ve městě Dará na jihu země. Tisíce lidí se vzbouřily proti zatčení několika mladíků za to, že psali protivládní nápisy po zdech.

Demonstrace nabývaly na síle a přenesly se i do dalších měst. V reakci na to vláda zorganizovala sérii velkých mítinků na podporu prezidenta.

Bašár Asad před poslanci řekl, že zásahovým oddílům byly dány jasné instrukce, aby nestřílely do lidí ostrými náboji.

Analytici se domnívají, že v syrském vedení existují spory o to, jak se k nepokojům postavit. Jedna část je pro dialog a změny, druhá chce vše potlačit tvrdými represemi.

Asad v úterním projevu také varoval před "sektářským rozkolem", který je podle něj součástí protisyrské konspirace.

"Malá skupina lidí se pokouší vyvolat chaos," uvedl.

Většinu vlivných pozic v nejvyšší hierarchii režimu zastávají od začátku sedmdesátých let příslušníci komunity alávitů. Vyznávají šíitský islám, ale v Sýrii jsou v menšině, tvoří jen něco přes 10 procent obyvatel.

Alávité ovládají klíčové armádní a policejní složky, sám prezident a jeho rodina do této komunity patří. Většinu z 22 milionů obyvatel země ale tvoří sunnitští muslimové, jichž se na moci podílí jen část.

Poslanci po Asadově řeči povstali, tleskali a provolávali: Bůh, Sýrie a Bašár!" Prezident jim odpovídal: "Bůh, Sýrie a její lid!"

 

Právě se děje

před 12 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy