Syrská revoluce sílí, policie zastřelila desítky lidí

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2011 18:21
Prezident Bašár Asad prý nedal rozkaz k použití ostré munice vůči demonstrantům
Snímek z protestu, který se uskutečnil v Dará den před krveprolitím. Demonstrace tehdy ve městě poblíž jordánských hranic trvaly pátým dnem.
Snímek z protestu, který se uskutečnil v Dará den před krveprolitím. Demonstrace tehdy ve městě poblíž jordánských hranic trvaly pátým dnem. | Foto: Reuters

Damašek - Další zastávkou na trase arabských revolucí a protestů proti diktátorským režimům je Sýrie.

Demonstrace se z města Dará na jihu země v pátek poprvé přenesly také do metropole Damašku. Podle agentury Reuters se v centru metropole sešlo několik stovek lidí. Demonstranti provolávali hesla nepřátelská vládě a vyjadřovali podporu protestujícím v Dará.

"Obětujeme naši krev, naši duši pro Dará," křičel dav. Podle svědků příslušníci tajné policie v centru Damašku zatkly desítky osob. Tři lidé přišli o život na předměstí Damašku.

Demonstrovalo se i v dalších městech po celé zemi. Velké protesty se odehrávají ve městech Homs a Hamá. Tisícovka lidí protestovala ve městě Tel nedaleko Damašku. V Aleppu policie zakročila proti lidem přímo v mešitě.

Podívejte se na záběry z dnešní demonstrace v Homsu:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V městě Sanamein nedaleko od Dará policie údajně postřílela nejméně dvacet lidí. "Více než dvacet lidí zemřelo mučednickou smrtí," řekl agentuře Reuters jeden svědek. "Oni (bezpečnostní síly) pálili po každém."

Z Dará je hlášena střelba z těžkých zbraní, dav na náměstí povalil sochu bývalého prezidenta a Bašárova otce Háfize Asada.

Bomba, která exploduje

Syrský disident Haisám Málih v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra nazval Sýrii "bombou, která brzy exploduje."

Po střelbě do protestujících v Dará, která si ve středu vyžádala sedmatřicet mrtvých, nabídl ve čtvrtek večer syrský režim  ústupky.

Prezidentova poradkyně Búsajna Šabanová v Damašku oznámila, že vláda sestaví výbor, který se bude zabývat zrušením výjimečného stavu, platícího od roku 1963.

Asad chce údajně také změnit zákony tak, aby byla umožněna svoboda médií a existence různých politických stran.

Podle poradkyně se prezident distancuje od střelby do lidí v Dará, prý k ní nedal rozkaz. "Prezident jasně řekl, že ostrá munice nesmí být použita," uvedla Šabanová.

V Sýrii vládne od roku 1963 strana Baas. V roce 1970 se dostal k moci prezident Háfiz Asad. Od jeho smrti v roce 2000 vládne Asadův syn Bašár, původním povoláním oční lékař.

Sýrii se dosud demonstrace a protesty vyhýbaly, tento týden ale nastala změna. Stovky lidí se shromáždily v Damašku, Homsu, Aleppu a dalších městech, policie je rozháněla.

Rozpolcený režim?

Nejhorší ale byla situace v Dará na jihu země u jordánské hranice.

Bašár Asad při setkání s americkým velvyslancem v Damašku.
Bašár Asad při setkání s americkým velvyslancem v Damašku. | Foto: Reuters

Policisté ve středu stříleli ostrou municí do účastníků protestního shromáždění u mešity. Lékaři z hlavní nemocnice v Dará oznámili, že k nim dorazila těla 37 mrtvých a všechna nesla stopy po ostré palbě.

Podle svědků pálili do davu příslušníci speciálních policejních jednotek a tajní policisté. Vojáci jen hlídkují ve městě, ale zatím nezasahují.

Deník Financial Times s odvoláním na své zdroje v Damašku napsal, že špičky režimu jsou názorově rozděleny. Jedna část volá po tvrdém potlačení nepokojů, druhá navrhuje ústupky a kompromisy.

Syrská opozice, která je pronásledovaná a působí ve velmi obtížných podmínkách, oznámení o prezidentových reformách odmítla. Označila to za nedostatečnou reakci na nespokojenost lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Opozice zároveň sdělila, že jeden z jejích vůdců Mazín Darvíš byl dnes zatčen.

Ještě před měsícem arabisté a analytici soudili, že vzhledem k tvrdosti vládnoucího režimu v zemi zřejmě revoluce po vzoru Tuniska a Egypta nevypukne.

Poté, co povstání začalo zmítá také Libyí, si už ale nikdo není ničím v arabském světě moc jistý.

Sýrii má za sebou historii dvou velkých revolt. V roce 1982 se členové Muslimského bratrstva na několik dní zmocnili města Hamá. Armáda při protiútoku velkou část města srovnala se zemí, zahynuly tisíce lidí.

V roce 2004 se bouřili Kurdové na severovýchodě Sýrie, vojáci desítky protestujících zastřelili.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy