Paříž - Ve Francii byla ve středu představena nová vláda konzervativce Édouarda Philippa. V kabinetu jsou politici z různých stran. Nový centristický prezident Emmanuel Macron tak podle agentury Reuters dodržel svůj slib, že se pokusí překonat propast mezi levicí a pravicí. Ministrem zahraničí a pro Evropu bude dosavadní ministr obrany, socialista Jean-Yves Le Drian, ministrem financí se stal vlivný konzervativec a zastánce volného trhu Bruno Le Maire.
Kabinet bude mít podle deníku Le Figaro 22 členů. Muži i ženy v něm budou rovně zastoupeni, ve vládě usedne 11 mužů a 11 žen.
Ministrem spravedlnosti byl jmenován centrista François Bayrou. Na ministerstvu vnitra usedne starosta Lyonu Gérard Collomb, který byl jedním z prvních socialistů, kteří při nedávné prezidentské volbě otevřeně podpořili Macrona. Ministryní obrany se stane centristka a europoslankyně Sylvie Goulardová.
Macron zvítězil se svým novým hnutím Vpřed! ve druhém kole prezidentských voleb 7. května bez podpory některé z etablovaných stran. V červnu zemi čekají parlamentní volby a průzkumy veřejného mínění ukazují, že Macronova nová strana Republika v pohybu by volby vyhrála.
Strana ve středu představila doplněný a definitivní seznam svých kandidátů do parlamentních voleb. Podle listu Le Parisien nepostaví Republika v pohybu svého kandidáta v 55 obvodech z 577. Týká se to například obvodů, kde kandiduje Bruno Le Maire nebo bývalý socialistický premiér a Macronův podporovatel ve volbách Manuel Valls.
Nový šéf Elysejského paláce si potřebuje zajistit v parlamentu funkční většinu a obklopuje se politiky z tradičních stran, Republikánů a Socialistické strany.
Hlava Francie rovněž slíbila, že ve vládě usednou lidé z občanské společnosti. Ministrem životního prostředí se tak stal známý environmentalista Nicolas Hulot, který je také novinář, producent a spisovatel. Hulot bude podle vládních zdrojů, které citovala agentura Reuters, odpovědný i za energetiku. Po jeho jmenování klesly akcie francouzské elektrárenské společnosti EDF.
Analytici si všímají, že jmenování zkušeného Le Driana a poslankyně Evropského parlamentu Goulardové ukazuje, jak je pro Macrona důležitá Evropská unie. Le Drian je dlouholetým přítelem bývalého prezidenta Françoise Hollanda a v jeho neoblíbené vládě byl jedním z mála populárních ministrů. Goulardová, která mluví čtyřmi jazyky, je podle Reuters zase více známá v Bruselu než doma.
Sám Macron je zastáncem větší integrace a podporuje myšlenku vícerychlostní Evropy, která kvůli odchodu Británie z EU nachází stále širší podporu v Německu a dalších zemí bloku.