Káthmándú - Následkem ničivého sobotního zemětřesení v Nepálu zemřelo nejméně 3862 lidí.
Pomozte Nepálu
Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.
Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.
Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300.
Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.
Počty mrtvých rostou s každou hodinou; ještě v neděli uváděly nepálské úřady kolem 2500 obětí.
Úřady nevědí o 16 Češích
Záchranné práce komplikují následné otřesy a zcela zničená infrastruktura, včetně elektrického vedení. Na mnoha místech dochází pitná voda.
"Masivní blok zemské kůry, zhruba 120 kilometrů dlouhý a 60 kilometrů široký, se v sobotu během 30 vteřin posunul o tři metry na jih. A nahoře na něm bylo Káthmándú a miliony lidí," vysvětlil Roger Bilham, geolog z University of Colorado.
České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu 239 Čechů, s 16 z nich se nepodařilo navázat kontakt.
Většina Čechů vyrazila na vysokohorské či turistické výpravy do hor, kde není signál. Dva čeští občané jsou pohřešováni také v Indii.
Několik českých turistů je nyní v polském leteckém speciálu na cestě z hlavního města Nepálu do indického Dillí, odkud by měli po několikahodinové přestávce pokračovat do Varšavy.
Bilance obětí může rapidně narůstat
Představitelé nepálské vlády odhadují, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5000, s nejhůře zasaženými oblastmi v horách se totiž doposud nepodařilo navázat spojení. Některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že se bilance vyšplhá až na 15 000 obětí.
Nepálské ministerstvo vnitra uvedlo, že zraněných je zatím hlášeno více než 7000. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády.
Otřesy o síle 7,8 stupně jsou největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934. Tehdy tu při zemětřesení zahynulo 8500 lidí.
Kromě mrtvých v Káthmándú a okolí zemřelo navíc nejméně 18 lidí při sesuvu laviny na Mount Everestu.
Další desítky obětí hlásí sousední státy. V Indii zahynulo při otřesech půdy 66 lidí a v Tibetu 20 osob. Mrtví jsou i v Bangladéši.
Operace ve stanech
Situace v Nepálu je kritická, po otevření letiště v Káthmándú už ale do země začala proudit mezinárodní humanitární pomoc. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace.
Tisíce Nepálců zbavených střechy nad hlavou se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. V noci na pondělí navíc v oblasti hustě pršelo. Pršet má podle předpovědi i v příštích dnech.
Po celém Káthmándú, který registruje přes 1000 mrtvých, vyrostla stanová města. Prostírají se v parcích, na náměstích i na golfovém hřišti. Na otevřených prostranstvích leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. Lékaři ve stanech i operují.
V pondělí ráno otevřely některé obchody nabízející základní zboží a také pekařství začala prodávat čerstvě upečený chléb. Přerušeny ale jsou nadále dodávky elektřiny, také telefonické spojení je velmi špatné a internet prakticky nefunguje.
"Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země," řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru.
Odříznuti od světa
Záchranáři se nyní pokoušejí dostat do odlehlých oblastí v horách, zejména do epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. "Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi," řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitní organizace World Vision.
"Do těchto (vesnic) bude možné se dostat jen s pomocí vrtulníků," dodal.
Do Nepálu už dorazil čínský záchranářský tým, indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo.
Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení.
Do Nepálu směřuje mimo jiné americký vojenský letoun se sedmdesátičlennou posádkou. Česká vláda dnes rozhodla vyslat do Nepálu tým 36 lékařů, sester a hasičů, kteří by měli v zemi působit minimálně dva týdny. Řada států přislíbila pomoc ve výši milionů dolarů.
Evropská komise oznámila, že okamžitě uvolní tři miliony eur (81 milionů korun). Země jako Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly záchranáře, systémy na čištění vody a další technickou pomoc.
Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země.