Berlín - Předsedové vlád východoněmeckých spolkových zemí zpochybnili účinnost sankcí uvalených Evropskou unií na Rusko. Podle nich den ode dne klesá pravděpodobnost, že sankce ještě Rusko přimějí ke změně postoje chování vůči Ukrajině.
Hospodářské sankce EU vůči Rusku se ukázaly jako neúčinný nástroj, konstatoval po pondělním setkání se svými východoněmeckými kolegy premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. "A pravděpodobnost, že se účinek dostaví, každým dnem klesá," dodal regionální ministerský předseda.
Země EU se dohodly na uvalení sankcí na Rusko v roce 2014 v reakci na anexi Krymu a roli Ruska v konfliktu na východní Ukrajině a naposledy byly prodlouženy do léta. Rusko jako protiopatření zakázalo dovoz potravin z EU.
Haseloff připouští, že Rusko porušilo mezinárodní právo. Je tu však podle něj také poznatek, že dopad sankcí na firmy ve východoněmeckých zemích je obzvlášť silný, zatímco v západoněmeckých je spíš okrajový nebo přinejmenším hraje podřadnou roli. Nyní je podle něj potřeba začít s novými "metodickými" iniciativami v úsilí o řešení konfliktu.
Svého kolegu podpořila také například šéfka vlády spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. "Jsme zcela jasně pro odbourání vzájemných sankcí," prohlásila sociální demokratka (SPD) Manuela Schwesigová.