Premiéři Maďarska a Slovenska: Zastavíme extremismus

Zahraničí Zahraničí, Lucie Kalivodová
10. 9. 2009 18:08
Schůzka maďarského premiéra Gordona Bajnaie a Roberta Fica se uskutečnila v příhraničním městě Szécsény
Bajnai a Fico na dnešním setkání.
Bajnai a Fico na dnešním setkání. | Foto: Reuters

Szécsény/Bratislava - Dlouho očekávaná schůzka maďarského premiéra Gordona Bajnaje a jeho slovenského protějšku Roberta Fica v příhraničním městě Szécsény na severu Maďarska skončila optimisticky.

Oba politici se zavázali, že budou bojovat proti extremistickým názorům, které ohrožují vztahy obou zemí. "Nepřipustíme, aby extremisté určovali zahraniční politiku našich zemí," uvedl Bajnai.

Výsledkem schůzky je také vznik společné rady pro spolupráci mezi Slovenskem a Maďarskem.

Podle slovenské zpravodajské agentury SITA se před místem setkání shromáždily desítky demonstrantů, přičemž někteří z nich byli oblečeni do uniforem nacionalistické Maďarské gardy.

Situaci monitorovaly policejní hlídky těžkooděnců, ale nemusely zasahovat. Demonstrace byla poklidná. Na příjezd premiérů se přišly podívat desítky obyvatel.

Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák podle Aktualne.sk řekl ještě před setkáním, že převládne rozum, zodpovědnost a konstruktivní přístup. "Toho opačného jsme měli víc než dost," řekl po středečním zasedání vlády.

Foto: Reuters

"I ubezpečení, která jsme doposud dostali od maďarské vlády, jsou přesně taková. Cílem není hrát si na vítěze a poražené anebo si budovat nějakou PR kampaň, ale posunout věci kupředu a uzavřít problémy, které mezi námi byly v minulých týdnech," dodal.

Maďarský premiér před ní několikrát zopakoval, že chce podat Slovensku "ruku na usmířenou".

Zdůraznil však, že tyto přátelské snahy by mohl ohrozit "jedový zub" v podobě sporné slovenské novely o ochraně státního jazyka. Na Slovensku žije zhruba desetiprocentní maďarská menšina, která je od 1. září nucena mluvit na úřadech a v oficiálním styku slovensky.

Ve slovenštině musí být také například veřejné tabule či reklamní panely. Za nedodržení zákona budou hrozit od ledna 2010 pokuty ve výši až 5000 eur. Příslušníci menšin ale mohou ve své mateřštině komunikovat s institucemi pouze v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel.

Foto: Aktuálně.cz

Vztahy obou sousednch zemí - které nebyly nikdy příliš vřelé - se dále vyhrotily na konci srpna, kdy Slovensko zakázalo vstup do země maďarskému prezidentovi Lászlóvi Sólyomovi.

V srpnu došlo v maďarské metropoli k útoku na samotného slovenského velvyslance Petera Weisse. Dva muži se pokusili vytlačit jeho vůz ze silnice. Weiss tehdy vyvázl bez zranění. Den předtím někdo zaútočil na slovenskou ambasádu v Budapešti, když na budovu hodil dvě zápalné láhve.

Poslední setkání obou premiérů se odehrálo vloni na podzim v Komárně po kontroverzním zásahu slovenské policie proti fotbalovým fanouškům v Dunajské Stredě.

Policie na stadionu tvrdě zakročila proti maďarským fanouškům, kteří pokřikovali hanlivá protislovenská hesla. Případ se dosud vyšetřuje a stále vyvolává bouřlivé reakce.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy