Spor na Dunaji odnesl i král Štěpán. Dostal vajíčky

Zahraničí Zahraničí
22. 8. 2009 18:15
Bratislava zakázala maďarskému prezidentovi vstup na slovenské území
Maďarský prezident László Sólyom kráčí po mostě přes řeku Dunaj, který spojuje Maďarsko a Slovensko.
Maďarský prezident László Sólyom kráčí po mostě přes řeku Dunaj, který spojuje Maďarsko a Slovensko. | Foto: Reuters

Bratislava/Budapešť - Spor mezi Budapeští a Bratislavou týkající se páteční zakázané návštěvy maďarského prezidenta Lázsla Sólyoma v Komárnu odnesla i socha zakladatele uherského státu Štěpána I. - právě při jejím slavnostním odhalení měl Sólyom v pátek promluvit. Za sobotního svítání někdo zasypal její podstavec sprškou vajec.

Diplomatická hádka a stále napjatější slovenskou-maďarské vztahy budou mít dohru i a na evropské půdě. Maďarsko bude o incidentu informovat ostatní členské země Evropské unie i mezinárodní veřejnost.

Maďarské agentuře MTI to řekl ministr zahraničí Péter Balázs, podle nějž je slovenský zákaz bezprecedentní a protiřečí normám i duchu Evropské unie. Maďarsko si nechá předvolat slovenského velvyslance a v září bude o věci jednat zahraniční výbor maďarského parlamentu.

Spor se už přenesl i do ulic. Členové maďarské extremistické strany Jobbik a Maďarská gardy podle slovenských agentur v sobotu částečně blokovali most mezi Komárněm a Komáromem. Doprava však byla podle policie plynulá.

Nechtěný prezident

Maďarský prezident László Sólyom  v pátek na poslední chvíli kontroverzní návštěvu Komárna zrušil. Učinil tak poté, co mu slovenské úřady zakázaly vstup do země.

"Je to bezprecedentní krok ve vztahu dvou spojenců a krok, který se nedá vysvětlit," cituje maďarského prezidenta Česká televize, který zrušení návštěvy spontánně oznámil na mostě přes řeku Dunaj, spojující Slovensko a Maďarsko. Následně nasedl do auta a odcestoval zpět do Budapešti.

Na improvizovaném brífinku na mostě přes řeku Dunaj Sólyom zrušil svou návštěvu Slovenska.
Na improvizovaném brífinku na mostě přes řeku Dunaj Sólyom zrušil svou návštěvu Slovenska. | Foto: Reuters

V pátečních odpoledních hodinách premiér Robert Fico na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že maďarský prezident nebude na slovenském území vítán. Podle Fica chtěl svou návštěvou "vyvolat konflikt".

Cesta byla sice soukromého rázu, ale Bratislava ji viděla jako úmyslnou provokaci a vydala diplomatickou nóty, která maďarskému prezidentovi odepřela vstup na území státu.

Fico tak reagoval hlavně na fakt, že Sólyom přijel odhalit sochu právě v den výročí okupace Slovenska vojsky Varšavské smlouvy, na níž se podíleli i Maďaři.

Ohradil se i proti tomu, že hlava státu sousední země označila návštěvu Komárna za soukromou a při odhalování sochy se nechtěla setkat s nejvyššími slovenskými politiky.

Hádka o jazyk

Spory mezi Maďarskem a Slovenskem se v poslední době opět přiostřily kvůli slovenskému jazykovému zákonu, na který si Budapešť stěžuje u Rady pro lidská práva OSN a Rady Evropy.

Zákon mluví o tom, že všechna veřejná oznámení a nápisy musí být ve slovenštině, včetně názvů ulic, obchodů či restaurací. Týkat se to má i jídelních lístků.

To však podle Budapešti diskriminuje slovenské Maďary.

Srpen 1968

Slovenský premiér Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Ludvík Hradilek

Pozornosti neušlo ani, že Sólyom se na Slovensko chystal 21. srpna, tedy v den, kdy do bývalého Československa roku 1968 vstoupila vojska bývalé Varšavské smlouvy, včetně maďarských jednotek.

"Je to provokace nejhrubšího zrna," prohlásil v pátek Fico. "Je velmi nebezpečné, když je to v den výročí invaze."

Slovenský předseda vlády už dříve oznámil, že kvůli návštěvě hodlá zrušit svůj odpolední program: počítal s možnými konflikty. Nevyloučil ani, že zasedne Bezpečnostní rada státu. Ficova mluvčí prohlásila, že se v Komárnu může stát "cokoliv."

Maďarská strana kontrovala tvrzením, že byla návštěva řádně ohlášena a Bratislava dlouho nic nenamítala. 
 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy