Bomba, varoval balík před slovenským úřadem v Budapešti

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2009 19:20
Krize slovensko-maďarských vztahů eskaluje
Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Už tak napjaté vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem narušil další nepříjemný incident.

Před Slovenským institutem v Budapešti se odpoledne objevil podezřelý balíček s nápisem "Pozor, bomba!"

Přivolaní pyrotechnici v něm ovšem po důkladném prozkoumání žádnou trhavinu nenašli.

Jak informovala maďarská tisková agentura MTI, o kus dál - na dveřích institutu - se pak objevil hanlivý protislovenský nápis.

Útočí i na velvyslance

Vztahy obou sousedním zemí - které nebyly nikdy příliš vřelé - se vyhrotily na konci srpna, kdy Slovensko zakázalo vstup do země maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi.

Minulý týden ve čtvrtek pak v maďarské metropoli došlo k útoku na samotného slovenského velvyslance Petera Weisse.

Dva muži se pokusili vytlačit jeho vůz ze silnice. Weiss z útoku druhého auta vyvázl bez zranění, podezřelé muže pak zadržela policie.

Den předtím se někdo pokusil zapálit slovenské velvyslanectví - na budovu vhodil dvě zápalné láhve.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy