Slovenskou ambasádu v Budapešti zkusil někdo podpálit

Naďa Straková, Lucie Kalivodová
26. 8. 2009 11:30
Neznámý pachatel zaútočil na slovenskou ambasádu v Maďarsku
Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Napětí mezi Maďarskem a Slovenskem, stupňované v posledních dnech, dále graduje.

V noci na středu hodil kdosi na slovenské velvyslanectví v Budapešti dvě láhve s hořlavinou. Stalo se tak v den, kdy uplynuly přesně tři roky od údajného útoku slovenských nacionalistů na studentku maďarské národnosti Hedvigu Malinovou. A jen pár dní poté, co slovenské úřady zakázaly vstup do země maďarské hlavě státu.

O útoku na diplomatickou budovu informoval na tiskové konferenci předseda strany maďarské menšiny na Slovensku Béla Bugár. Uvedl, že s vysokou pravděpodobností byly použity takzvané Molotovovy koktejly.

Slovenský velvyslanec v Budapešti Peter Weiss médiím informace potvrdil. Uvedl také, že "incident nezpůsobil žádné škody, nikdo nebyl zraněn a vše je v pořádku."

"Co se týče bezpečnostních opatření na ambasádě, zodpovědnost leží ryze na maďarské policii," řekl Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva zahraničí Peter Stano. "A my maďarským bezpečnostním složkám plně důvěřujeme."

Případ nyní vyšetřuje maďarská policie. Ta také dohlíží na budovu ambasády.

Mluvčí budapeštské policie Péter Papp řekl, že "noční incident je vyšetřován jako výtržnictví."

"Ministerstvo zahraničních věcí incident považuje za znepokojující, zároveň ho ale vnímá jako ojedinělý kriminální čin," řekl deníku SME Peters Stano, mluvčí slovenské diplomacie.

Mluvčí premiéra Silvia Glendová v reakci na útok na ambasádu řekla, že premiér Robert Fico se bude problémem zabývat na dnešním výjezdovém zasedání vlády ve Svidníku. Vyjádření médiím poskytne po skončení zasedání.

Maďarský prezident László Sólyom kráčí po mostě přes řeku Dunaj, který spojuje Maďarsko a Slovensko. Zde minulý týden na improvizovaném brífinku zrušil svou návštěvu Slovenska.
Maďarský prezident László Sólyom kráčí po mostě přes řeku Dunaj, který spojuje Maďarsko a Slovensko. Zde minulý týden na improvizovaném brífinku zrušil svou návštěvu Slovenska. | Foto: Reuters

Déle trvající napětí

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou dlouhodobě vyostřené. Slovenské ministerstvo zahraničí vydalo minulý týden diplomatickou nótu, která odepřela maďarskému prezidentovi vstup na území státu.

Prezident László Sólyom se 21. srpna vypravil do Komárna na odhalení sochy zakladatele uherského státu krále Štěpána.

Na hranicích ale svoji soukromou návštěvu zrušil. Slovenská vláda uvedla, že šlo jednoznačně o provokaci, jelikož se Sólyom na Slovensko vypravil v den výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy.

"Tento odsouzeníhodný útok připomíná, že slovensko-maďarské vztahy prožívají období, které si vyžaduje zvýšený citlivý přístup," píše se v oficiálním prohlášení slovenského Ministerstva zahraničí, které zároveň zdůrazňuje "potřebu normálního standardního dvojstranného dialogu mezi slovenskými a maďarskými představiteli na všech úrovních".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy