Premiér Monti chce skončit, Berlusconi ohlásil návrat

ČTK Karel Toman, ČTK
8. 12. 2012 22:24
V sobotu oficiálně oznámil, že je se svou stranou Lid svobody připraven znovu zvítězit
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Řím - Italský premiér Mario Monti, jehož vláda ztratila podporu strany expremiéra Silvia Berlusconiho, hodlá odstoupit, až parlament schválí rozpočet na příští rok. Oznámila to v sobotu kancelář prezidenta Giorgia Napolitana po prezidentových konzultacích s Montim.

Monti řekl, že poté co Berlusconiho strana Lid svobody (PDL) stáhla podporu jeho kabinetu, necítí již podporu parlamentu, a zamýšlí proto rezignovat, uvádí Napolitanovo prohlášení.

Bude-li možné zákon o rozpočtu schválit rychle, premiér Monti řekl, že ihned potvrdí svou rezignaci.

Berlusconi v sobotu oficiálně potvrdil, že bude kandidovat v příštích parlamentních volbách za svou stranu Lid svobody (PDL). Chce se tak popáté stát italským premiérem, informovala agentura Reuters.

"Vracím se na scénu s cílem zvítězit," řekl Berlusconi novinářům v severoitalském Milanellu, kde má tréninkové hřiště jeho fotbalový klub AC Milán.

Potvrdil tak předchozí prohlášení o záměru jít do voleb. Jako předseda strany přitom znovu aspiruje i na funkci premiéra.

"Práce ve vládě mi v tomto roce nechyběla ani minutu. Vracím se s vědomím odpovědnosti," prohlásil 76letý mediální magnát, jenž z postu předsedy vlády rezignoval loni uprostřed dluhové krize a zmítán skandálem kolem údajného sexu s nezletilou.

Prezident Giorgio Napolitano pak pověřil sestavením úřednické vlády bývalého eurokomisaře Maria Montiho.

I když PDL tento týden stáhla podporu Montiho vládě, Berlusconi v sobotu oznámil, že jeho strana podpoří vládní rozpočet na příští rok.

Itálie pravděpodobně směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat 10. března.

Montiho rezignace může pro Itálii znamenat potenciální problém. Právě on totiž zemi do značné míry vrátil důvěru finančních trhů, které před Montiho reformami vyšroubovaly úroky z vládního dluhu do dlouhodobě neudržitelných "řeckých" výšek. S Montiho odchodem hrozí ústup od nepopulárních úspor a ztráta důvěry trhů v třetí největší ekonomiku eurozóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy