Premiér Monti chce skončit, Berlusconi ohlásil návrat

ČTK Karel Toman, ČTK
8. 12. 2012 22:24
V sobotu oficiálně oznámil, že je se svou stranou Lid svobody připraven znovu zvítězit
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Řím - Italský premiér Mario Monti, jehož vláda ztratila podporu strany expremiéra Silvia Berlusconiho, hodlá odstoupit, až parlament schválí rozpočet na příští rok. Oznámila to v sobotu kancelář prezidenta Giorgia Napolitana po prezidentových konzultacích s Montim.

Monti řekl, že poté co Berlusconiho strana Lid svobody (PDL) stáhla podporu jeho kabinetu, necítí již podporu parlamentu, a zamýšlí proto rezignovat, uvádí Napolitanovo prohlášení.

Bude-li možné zákon o rozpočtu schválit rychle, premiér Monti řekl, že ihned potvrdí svou rezignaci.

Berlusconi v sobotu oficiálně potvrdil, že bude kandidovat v příštích parlamentních volbách za svou stranu Lid svobody (PDL). Chce se tak popáté stát italským premiérem, informovala agentura Reuters.

"Vracím se na scénu s cílem zvítězit," řekl Berlusconi novinářům v severoitalském Milanellu, kde má tréninkové hřiště jeho fotbalový klub AC Milán.

Potvrdil tak předchozí prohlášení o záměru jít do voleb. Jako předseda strany přitom znovu aspiruje i na funkci premiéra.

"Práce ve vládě mi v tomto roce nechyběla ani minutu. Vracím se s vědomím odpovědnosti," prohlásil 76letý mediální magnát, jenž z postu předsedy vlády rezignoval loni uprostřed dluhové krize a zmítán skandálem kolem údajného sexu s nezletilou.

Prezident Giorgio Napolitano pak pověřil sestavením úřednické vlády bývalého eurokomisaře Maria Montiho.

I když PDL tento týden stáhla podporu Montiho vládě, Berlusconi v sobotu oznámil, že jeho strana podpoří vládní rozpočet na příští rok.

Itálie pravděpodobně směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat 10. března.

Montiho rezignace může pro Itálii znamenat potenciální problém. Právě on totiž zemi do značné míry vrátil důvěru finančních trhů, které před Montiho reformami vyšroubovaly úroky z vládního dluhu do dlouhodobě neudržitelných "řeckých" výšek. S Montiho odchodem hrozí ústup od nepopulárních úspor a ztráta důvěry trhů v třetí největší ekonomiku eurozóny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy