Půjde Berlusconi za mříže? Díky amnestii sotva na rok

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
26. 10. 2012 19:50
Případ se může promlčet. Když ne, díky amnestii mu tři ze čtyř let odpustí
Únava na závěr summitu EU v Bruselu - 20. června 2008.
Únava na závěr summitu EU v Bruselu - 20. června 2008. | Foto: Reuters

Řím - Italský soud poslal někdejšího premiéra Silvia Berlusconiho do vězení. Uznal ho vinným z daňových úniků, jichž se dopustil při nákupu televizních práv.

Neznamená to ale, že významný politik poputuje za mříže - rozsudek soudu první instance je totiž nepravomocný a další jednání před odvolacími soudy může trvat ještě léta.

Pokud budou překročeny stanovené časové lhůty, bude italská justice případ považovat za promlčený. ČTK navíc připomíná, že justice Berlusconimu 3 ze 4 let trestu rovnou odpustí, jelikož se na něj vztahuje amnestie z roku 2006.

Díky za přeplněné věznice

Zákon o amnestii přijala vláda Romana Prodiho v roce 2006. Ta tehdy prosadila snižování trestů za nenásilné trestné činy kvůli přeplněným věznicím.

Společně s dalšími deseti obviněnými, mezi nimiž je i šéf televizní společnosti Mediaset Fedele Confalonieri, má Berlusconi zaplatit dohromady 10 milionů eur a nesmí tři roky zastávat veřejný úřad.

Kromě "božského Silvia" byl v pátek odsouzen i jeho dřívější obchodní partner Frank Agrama, a to ke třem letům vězení. Naproti tomu Confalonieri, pro nějž obžaloba žádala trest tři roky a čtyři měsíce, byl osvobozen.

Černé fondy

Kauza Mediaset se vleče už od roku 2006, ale kvůli Berlusconiho vládnímu angažmá byla několikrát přerušena. Samotné vyšetřování dokonce začalo o několik let dříve.

Dvě Berlusconiho zahraniční firmy podle žalobců nakoupily v 90. letech od Američanů televizní práva, a to za obvyklou cenu. Vzápětí je za přemrštěných 280 milionů eur přeprodaly (rovněž Berlusconiho) Mediasetu.

Mediální magnát se tak údajně chtěl vyhnout nejen placení daní v Itálii, ale rovněž si v cizině vytvořit nemalý černý fond určený k uplácení.

V reakci na výsledek procesu začaly na burze okamžitě ztrácet akcie Mediasetu, které zatím spadly o tři procenta.

Netrvalo dlouho a objevily se i první reakce politiků. A - jak jinak - v intencích stranické příslušnosti. Šéf Berlusconiho partaje Lid svobody (PdL) Angelino Alfano označil verdikt za důkaz "justiční zvůle".

Opozice ho naopak bouřlivě uvítala. "Navzdory všem zákonům, které nechal Berlusconi změnit k obrazu svému, vyšla nakonec pravda na světlo," uvedl například šéf opoziční strany Itálie hodnot Antonio Di Pietro.

Mills i bunga-bunga

Rozsudek byl shodou okolností vynesen ve stejný den, kdy v Miláně pokračovalo soudní líčení v případu Rubygate. V něm expremiér čelí obvinění z placeného sexuálního styku s marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou, a to v době, kdy jí ještě nebylo 18 let.

Podle vyšetřovatelů se pak pokusil zneužít své pravomoci, když se intervencí u policie snažil zabránit zatčení této dívky podezřelé z krádeže.

K pátečnímu slyšení v tomto procesu se měl jako jeden ze svědků dostavit i americký herec George Clooney. Hollywoodská hvězda, již předvolali Berlusconiho obhájci, ale k soudu nepřišel.

Počátkem roku byl  Berlusconi naopak zproštěn obvinění v korupční kauze Mills. V ní čelil obvinění z uplácení svého britského právníka Davida Millse. Tomu za falešné svědectví ve dvou procesech dal v roce 1997 v přepočtu 10,5 milionu korun.

Tribunál ale nakonec uznal, že případ je po patnácti letech promlčený. Není bez zajímavosti, že ke korupci použil peníze z již zmíněných černých fondů Mediasetu.

 

Právě se děje

Další zprávy