Austin (USA) - Kolem každé hvězdy naší galaxie obíhá statisticky vzato nejméně jedna planeta.
Celkem se jich tak v Mléčné dráze nacházejí desítky miliard, a pravděpodobnost, že by na některých z nich byly příhodné podmínky pro život, je tudíž velmi vysoká.
Tuto převratnou teorii prezentoval tým francouzských astrofyziků na 219. výročním setkání Americké astronomické společnosti v texaském Austinu.
"Planety obíhající kolem hvězd jsou v naší galaxii pravidlem, nikoliv výjimkou," cituje magazín Nature vedoucího výzkumného týmu z Institutu astrofyziky v Paříži Arnauda Cassana.
"Domnívali jsme se, že Země může být unikátní, zdá se ale, že takové planety jsou v naší galaxii naprosto běžné," cituje CNN dalšího člena výzkumného týmu Daniela Kubase.
Pařížský tým analyzoval data nasbíraná v letech 2002 - 2007 pomocí tzv. gravitační čočky, tedy metody, která umožňuje zaznamenat světlo odrážené vzdálenou planetou díky gravitaci jiného (bližšího) tělesa - hvězdy nebo planety. Takto bylo prokazatelně objeveno už tisíc planet.
Větší šance než jsme doufali
Díky gravitační čočce je možné zahlédnout planety obíhající kolem své hvězdy v poloviční až desetinásobné vzdálenosti Země od Slunce. V tomto rozmezí se nachází obyvatelné zóna, kdy je planeta v optimální vzdálenosti od hvězdy pro uchování vody v tekutém skupenství.
Právě trvalá přítomnost kapalné vody je odborníky považována za jednu ze základních podmínek vzniku mimozemského života.
Z analýzy dále vyplývá, že by mělo být 62 procent planet v naší galaxii srovnatelné velikosti jako Země.
Shrnuto a podtrženo objev francouzských vědců znamená, že je "šance, že by se kdekoliv v naší galaxii mohl vyvinout život, astronomicky vyšší, než jsme předpokládali," vysvětlil pro server ABC australský astronom Simon O'Toole.
Jak se ale odborníci shodují, planet s příhodnými podmínkami může být sebevíc, ale existenci mimozemského života to nezaručí.
Mléčná je úplně bílá, víme konečně
Na setkání Americké astronomické společnosti byl prezentován i další zajímavý, i když z pohledu laika ne příliš překvapivý objev: Mléčná dráha je bílá. A to i při pohledu zvenčí.
"Nejlépe bychom ji popsali asi jako spektrum světla, které odpovídá pohledu na nový jarní sníh z jemných vloček, asi hodinu po rozednění nebo hodinu před západem slunce. Tak by mimozemšťan viděl naši Mléčnou dráhu," vysvětlil profesor Jeffrey Newman z University v Pittsburghu a dodal, že pro astronomy je barva galaxie jedním z nejdůležitějších aspektů.