Grafika: Jak se Evropa barví do ruda

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2006 0:45
Praha - Čerstvé italské a maďarské volby potvrdily evropský trend. Levice získává navrch. Uvnitř: VELKÁ INTERAKTIVNÍ GRAFIKA.

 

 

V Maďarsku se zdá, že ani druhé kolo nepomůže konzervativcům k odvrácení další prohry a pokračování vládní koalice vedené socialisty. Maďaři tak napodobili Čechy, kteří rovněž v letech 1998 a 2002 zvolili levici dvakrát za sebou.

S napětím očekávané volební klání v Itálii nakonec Berlusconi prohrál, byť těsněji, než se očekávalo. Evropská pravice tak přišla o svého výrazného a rozhodně nepřehlédnutelného protagonistu.

I když. Berlusconi se zatím odmítá s výsledkem smířit; včera v noci vyzval k přepočítání části hlasů. Věří, že těsné skóre by se nakonec mohlo přeskupit v jeho prospěch. Levicový rival, Romano Prodi, už nicméně oznámil, že je připraven sestavit vládu.

Americký prezident George Bush tak nejspíš bude postrádat svého spojence, protože Prodi je na rozdíl od Berlusconiho ve vztahu k USA spíše odmítavý a rozhodně odsuzoval útok na Irák.

Itálie patří spolu s Německem, Velkou Británií, Francií a Španělskem k pěti nejlidnatějším, a tím i nejvlivnějším zemím v Evropské unii. A ve všech dalších státech této "pětky" se v poslední době pravici nedaří.

Hořká výhra Merkelové

Angela Merkelová sice loni prolomila po sedmi letech vládu sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera, ale konečný malý náskok neodpovídal předvolebním představám CDU. Výsledkem je pravo-levá velká koalice, v níž musejí obě strany přistupovat na kompromisy.

Naopak britští konzervativci neprolomili nic a Tony Blair slavil třetí vítězství za sebou. Toryové jsou v hluboké krizi, střídají jednoho předsedu za druhým, ale k úspěchu to nevede.

Nový šéf David Cameron mění strategii. Chce mezi voliči více oslovovat ženy a mladé lidi, nově zavádí do agendy konzervativců i životní prostředí. Jeho první zkouškou budou v květnu místní volby v Liverpoolu a Manchesteru.

"Musíme konečně zvrátit desetiletí úpadku a paralýzy, nebo prohrajeme i další volby v roce 2009," řekl člen vedení strany Francis Maude listu Evening Standard.

Bouře ve Francii pomohou levici

Ve Francii pravice vládne, příští rok zemi čekají prezidentské volby.

"Současné nepokoje kolem zákona o zaměstnávání mladých rozhodně prospějí socialistům, protože více Francouzů nepochybně zatouží po změně a výměně pravice za levici. Zřejmě ale nepomůže přímo nějakým kandidátům, například předseda socialistů Francois Holland je nyní dost pasivní a není ho příliš vidět. Možným favoritem je jiný socialista, bývalý evropský správce Kosova Bernard Kouchner. Ten je ve Francii dost populární," řekl Aktuálně.cz analytik pražské Asociace pro mezinárodní otázky a expert na francouzskou politiku Václav Nekvapil.

Španělský socialista Jose Luis Zapatero se dostal k moci před dvěma roky ve volbách, na které Evropa bohužel asi dlouho nezapomene. Předcházely jim totiž teroristické útoky na madridském nádraží.

Zapaterově reputaci nyní pomohla baskická teroristická organizace ETA. Vyhlásila příměří a přerušení ozbrojeného boje. Čtyřiačtyřicetiletý premiér tak má šanci vstoupit do španělské historie jako muž, který vyřešil letitý baskický problém.

Rýsuje se změna i v Nizozemsku

Do problémů se dostává nizozemský křesťanskodemokratický premiér Jan Peter Balkenende. V březnu v místních volbách jasně vyhrála opoziční levicová Strana práce a průzkumy jí dávají velké šance i v parlamentních volbách příští rok.

"Nizozemsko se nyní jednoznačně kloní doleva," řekl agentuře Reuters politolog Andre Krouwel ze Svobodné univerzity v Amsterodamu.

Strana práce jasně vyhrála místní volby i v Rotterdamu, který byl v posledních letech baštou protiimigrantské strany populárního politika Pima Fortuyna, zavražděného před čtyřmi lety.

Polská specifická pravice

Ve střední Evropě zvítězila v Polsku konzervativní strana Právo a spravedlnost. Řada bodů v jejím programu je ale blízká socialistům a navíc chce kvůli zajištění většiny v parlamentu spolupracovat s levicově-populistickou formací Sebeobrana.

Na Slovensku a v Rakousku budou volby ještě letos. V obou zemích je situace podobná: vládne pravice, ale průzkumy předpovídají úspěch levicových stran.

Slovenské reformy sice chválí ekonomové, investoři a mezinárodní finanční instituce, mnoho Slováků je ale jiného názoru. Proto má daleko největší preference strana Směr Roberta Fica, k jejíž podpoře vyzvalo i vedení slovenských odborů.

Jiří Paroubek a Robert Fico.
Jiří Paroubek a Robert Fico. | Foto: čtk
 

Fico chce ztížit zaměstnavatelům propouštění a zvýšit minimální mzdu. Chce také zrušit poplatky u lékaře, které vláda Mikuláše Dzurindy zavedla pro Slováky v rámci zdravotnické reformy.

Nahrávají mu současné protesty a stávky slovenských zdravotníků, kteří požadují od vlády zvýšení platů o 25 procent a zastavení transformace nemocnic na obchodní společnosti.

Česká výjimečnost

Fico je blízký Jiřímu Paroubkovi, ale na rozdíl od Slovenska je favoritem českých voleb pravicová ODS.

Česká republika se od dalších států východního bloku liší tím, že zde stále existuje vlivná komunistická strana, jen málo pozměněná od pádu komunismu. V jiných státech se tyto kdysi vládnoucí strany buď transformovaly v sociální demokracie, anebo upadly do bezvýznamnosti.

Členka volební štábu maďarské konzervativní strany Fidesz ve chvíli, kdy se dozvěděla o vítězství socialistů v nedělním prvním kole voleb.
Členka volební štábu maďarské konzervativní strany Fidesz ve chvíli, kdy se dozvěděla o vítězství socialistů v nedělním prvním kole voleb. | Foto: Aktuálně.cz

Haiderova hvězda zapadá

V Rakousku se tah s odchodem ze Strany svobodných zřejmě nevyplatil někdejšímu předákovi této formace Jörgu Haiderovi. Před rokem založil novou Alianci pro budoucnost Rakouska, ale ta voličům zatím mnoho neříká. Na podzim bude mít nejspíš problémy se s ní vůbec probojovat do parlamentu.

Nadějí pro pravici je paradoxně země, která je asi nejvíce spojována se sociálnědemokratickým modelem. Švédsko. Díky několika skandálům a špatnému zvládnutí krize kolem švédských občanů zasažených vlnou tsunami v Asii hrozí sociálním demokratům v letošních volbách porážka. Velké šance na vítězství si dělá konzervativní Umírněná strana.

 

Právě se děje

Další zprávy