Překvapení. Členství v EU podporuje nejvíce Britů za 23 let

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 10. 2014 19:00
Součástí osmadvacítky chce zůstat 56 % obyvatel britských ostrovů. Navzdory sílící euroskeptické straně UKIP i Cameronovým příslibům referenda o vystoupení z Unie.
Modrá je dobrá, domnívá se 56 procent Britů.
Modrá je dobrá, domnívá se 56 procent Britů. | Foto: Thinkstock

Londýn - Je to trochu paradox.

V době, kdy takřka v celé Evropě sílí euroskepticismus, podporuje členství v Evropské unii nejvíce obyvatel Spojeného království za posledních třiadvacet let.

O Britech se přitom v poslední době - společně s Čechy - hovořilo jako o jedněch z nejhlasitějších odpůrců prohlubování integrace.

Není se čemu divit, obzvláště po opakovaných vyjádřeních premiéra Davida Camerona a rostoucích preferencích euroskeptické a protipřistěhovalecké strany UKIP Nigela Farage.

Jak ovšem nyní ukázal průzkum veřejného mínění, který vypracovala agentura Ipsos-MORI, je pro setrvání země v osmadvacítce 56 procent Britů.

Vystoupení z EU by naproti tomu uvítalo 36 procent lidí. A 8 procent obyvatel britských ostrovů nemá na členství v Unii jednoznačný názor.

Vyšší podpora zapojení Velké Británie do projektu evropské integrace byla jen v roce 1991, kdy bylo pro 63 procent voličů.

Naopak od pomyslného dna se nadšení pro integraci odrazilo v roce 1980, kdy jej sdílelo jen 26 % ostrovanů.

Česko nepřekvapuje

Pro srovnání dva údaje z Česka. Před deseti lety hlasovalo v referendu pro vstup do Evropské unie 77 % voličů, od té doby ale důvěra občanů v Evropskou unii neustále klesá a v dubnovém průzkumu agentury STEM ji vyslovilo jen 34 % obyvatel.

Překvapivě vysoká podpora setrvání Spojeného království vyšla najevo nedlouho poté, co britské volby do Evropského parlamentu vyhrál UKIP a Cameron se pokouší získat zpět ztracenou voličskou podporu přísliby referenda o vystoupení z Unie (jež ovšem podmínil vítězstvím v příštích volbách).

Strach z osamocení?

Jak je tedy možné, že euroskeptiků ubývá? Náhoda či chyba je spíše nepravděpodobná.

Renomovaná agentura Ipsos-MORI je na britských ostrovech druhá největší a její výzkum - provedený na vzorku více než tisíce respondentů - by měl být vypovídající.

Deník The Independent, který na překvapivě proevropskou náladu obyvatelstva upozornil, nabízí vysvětlení.

Zastánce myšlenky o sjednocené Evropě stmelil proklamovaný euroskepticismus a "hrozba" referenda.

Pokud jde o rozdělení veřejnosti podle stranických preferencí, vyjádřili největší podporu setrvání v EU příznivci liberálních demokratů (82 %) a labouristé (73 %).

Cameronovy konzervativce otázka evropské integrace rozděluje, ale mírně navrch (51 %) mají stoupenci členství v EU, což je pro ministerského předsedu důležitý signál.

Voliči UKIP mají naproti tomu jasno - pro členství je jich jen 11 %.

Z výzkumu nicméně vyplynulo také to, že ostrované nestojí o další přenechávání rozhodovacích pravomocí Bruselu. Pro prohlubování integrace nebo rovnou federalizaci osmadvacítky se vyslovilo jen 14 % respondentů.

Odlišení hospodářského partnerství od slaďování sociálně-politických not by přitom uvítalo 28 % respondentů starších osmnácti let.

 

Právě se děje

Další zprávy