Žluté vesty jdou znovu do ulic. Kdo se na ně "nalepil" a co je spojuje se Sarkozym?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
12. 1. 2019 11:05
V sobotu se ve Francii uskuteční už deváté kolo protestů hnutí žlutých vest. Hlídat je bude na 80 tisíc policistů a četníků. Jak vlastně demonstranti přišli ke svému označení a díky komu? Patří lidé, kteří během protestů zapalují auta a ničí pařížské památky, k hnutí? Přečtěte si přehledné shrnutí.
Boxer Christophe Dettinger ze žlutých vest.
Boxer Christophe Dettinger ze žlutých vest. | Foto: Reuters

Co se stalo na poslední demonstraci?

Poslední kolo protestů z minulého týdne bylo opět násilné. Jeden muž se ale stal pro mnohé demonstranty hrdinou. Byl to bývalý profesionální boxer Christophe Dettinger, který v Paříži na lávce přes řeku Seinu napadl policisty. Podle AFP bude jeden z napadených čtrnáct dní v úplné pracovní neschopnosti.

Dettinger se hájil tím, že reagoval na represivní jednání ze strany policie a bránil se poté, co policisté proti němu, jeho ženě i přátelům použili slzný plyn. Zároveň ale uznal, že i on zareagoval "špatně". Video zobrazující boxera, jak udeřil policistu, viděly miliony lidí.

"Patřím ke žlutým. Mám v sobě zlobu těch lidí," nechal se pak slyšet Dettinger, který se v pondělí sám přihlásil policii.

Bývalý boxer v současnosti pracuje jako státní úředník na radnici jižně od Paříže, sám sebe popsal jako "obyčejného občana".

Na internetu se dokonce objevila stránka, která se snažila nasbírat peníze na zaplacení poplatků spojených s boxerovým zadržením. Během krátké doby lidé přispěli desítkami tisíc eur. Po zásahu úřadů ale byla odstraněna. Za propuštění 37letého mistra Francie v boxu z let 2007 a 2008 orodují na sociálních sítích tisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy