Přehledně: Sjezd čínských soudruhů bez "korunního prince"? Si bojuje o třetí pětiletku v čele státu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 23. 10. 2017 16:05
V Číně, nejlidnatější zemi světa, začal ve středu sjezd komunistické strany - vládnoucí a zároveň jediné partaje v zemi. Na 2300 delegátů rozhoduje o novém složení nejvyšších stranických orgánů. Vše ale probíhá pod taktovkou generálního tajemníka strany a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zůstat u moci i po skončení svého druhého mandátu v roce 2022. Které další zvyklosti mocný vůdce hodlá porušit? A kdo jsou jeho spojenci a rivalové?
Foto: Reuters

Si Ťin-pching

Letošní sjezd se koná v době, kdy mají komunisté nejsilnějšího vůdce od dob Mao Ce-tunga a Teng Siao-pchinga.

Je jím čtyřiašedesátiletý Si Ťin-pching, který stanul v čele partaje na minulém sjezdu v listopadu 2012 a o pár měsíců později převzal úřad prezidenta.

Očekává se, že na sjezdu Si svou moc ještě posílí. Do vedení strany si nechá potvrdit svoje favority.

Si a jeho lidé systematicky vytvářejí prezidentův kult osobnosti. Mnohem častěji než jeho předchůdci se objevuje v médiích a na veřejnosti.

Jeho ideologii na sjezdu vyzdvihlo hned několik představitelů stálého výboru politbyra, což svědčí o tom, že Si Ťin-pchingovy myšlenky budou vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze dvěma čínským komunistickým vůdcům, a to Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi.

Si také postupně dostává své oblíbence na čelné posty v provinciích a ve významných městech. Odtud pak někteří mají volnou cestu do politbyra a stálého výboru.

Soudruhy, kteří se mu znelíbí, naopak odstraňuje z cesty. Nejčastěji bývají obviněni z korupce nebo "vybočení ze stranické linie".

 

Právě se děje

Další zprávy