Mimořádná zpráva

Přehledně: Sjezd čínských soudruhů bez "korunního prince"? Si bojuje o třetí pětiletku v čele státu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 23. 10. 2017 16:05
V Číně, nejlidnatější zemi světa, začal ve středu sjezd komunistické strany - vládnoucí a zároveň jediné partaje v zemi. Na 2300 delegátů rozhoduje o novém složení nejvyšších stranických orgánů. Vše ale probíhá pod taktovkou generálního tajemníka strany a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který chce zůstat u moci i po skončení svého druhého mandátu v roce 2022. Které další zvyklosti mocný vůdce hodlá porušit? A kdo jsou jeho spojenci a rivalové?
Foto: Reuters

Jak sjezd ovlivní životy běžných Číňanů

V Pekingu, kde se sjezd koná, panují přísná bezpečnostní opatření. V minulých dnech se tam přesunuly tisíce policistů z provincií.

Odpůrcům čínského režimu se život zkomplikoval. Disidenti museli na výzvu tajné policie opustit Peking na dobu, kdy budou soudruzi rokovat.

Policejní ofenziva údajně probíhá po celé zemi. Jejím cílem je umlčet všechny protestní hlasy. Dokonce i umírnění aktivisté mají zakázáno mluvit se zahraničními novináři.

Také čínští cenzoři mají napilno. Musí zajistit, aby se v médiích ani na sociálních sítích neobjevily žádné kritické názory. Média obdržela pokyn, aby vydávala jen zprávy převzaté ze státní tiskové agentury Sin-chua.

Vláda také ostře zakročila proti virtuálním privátním sítím. Pomocí nich lidé obcházeli blokádu některých webů na internetu.

Pro obyvatele hlavního města je ale sjezd také obdobím, kdy mohou dýchat čerstvý vzduch a pozorovat slunce. Straničtí lídři nechali na pár dnů odstranit tradiční smogovou clonu. Přikázali ocelárnám a dalším továrnám v okolí metropole, aby omezily výrobu. Tím se snížilo množství škodlivin, které se běžně dostává do ovzduší.

 

Právě se děje

Další zprávy