Všechnu moc soudruhu Si Ťin-pchingovi. Čína chystá změny a chce nové "světové uspořádání"

Hana Vařáková Hana Vařáková
25. 10. 2017 16:50
Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu v Pekingu oznámil, kdo jsou noví členové politbyra a jeho nejmocnějšího sedmičlenného stálého výboru. Den po skončení sjezdu komunistické strany je rozhodnuto: prezident odchází ze zasedání jako ještě silnější vůdce, než byl předtím. Z personálního složení stálého výboru je jasné, že delegáti neurčili nástupce nynější hlavy státu. To znamená, že Si hodlá porušit zavedené zvyklosti a zůstat generálním tajemníkem partaje a prezidentem i po roce 2022, kdy mu skončí druhé období.
Foto: Reuters

Stálý výbor politbyra

Ve středu, den po skončení sjezdu, se v Pekingu sešli noví členové ústředního výboru a jmenovali 25 členů politbyra. Z nich potom vybrali sedm členů stálého výboru, který stranu a zemi de facto řídí v období mezi sjezdy.

Ve stálém výboru zůstali jen dva politici, kteří tuto funkci zastávali v předchozí pětiletce: generální tajemník a prezident Si Ťin-pching a čínský premiér Li Kche-čchiang.

Dalších pět členů jsou nováčci. Žádnému z nich ale není méně než potřebných 60 let. S ohledem na věkové omezení nejvyšších představitelů Číny to znamená jediné - nebyl vybrán Siův nástupce.

Tím delegáti porušili nepsané pravidlo, kdy na začátku druhého funkčního období generálního tajemníka je určen jeho nástupce, "korunní princ", který stane v čele strany na příštím sjezdu.

Prezident si tak připravil půdu, aby mohl v čele strany i státu setrvat i po roce 2022, kdy mu skončí druhé funkční období.

K prolomení druhého nepsaného pravidla, věkového limitu 68 let, naopak nedošlo. Ve stálém výboru tak už není Wang Čchi-šan (69), který vedl vlivnou protikorupční komisi a byl nejbližším Siovým spojencem ve vedení strany.

Že se v Číně utahují šrouby, potvrdila také tisková konference, kde prezident oznamoval složení nového politbyra a jeho stálého výboru. Do místnosti nebyli vpuštěni zpravodajové významných západních médií - BBC, The Guardian, The Economist, Financial Times nebo The New York Times.

V některých případech se tak stalo poprvé po více než dvou desetiletích.

 

Právě se děje

Další zprávy