V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: Shutterstock

Nike na Bermudách a v Nizozemsku

Zisky jedné z nejznámějších značek na světě, firmy Nike, se počítají v miliardách dolarů ročně. Také ona se však vyhýbá placení daní, kde to jde.

Ve snaze platit nižší daně vytvořila Nike offshorovou firmu Nike International na Bermudách a využila i skulinu v nizozemských zákonech, aby snížila své daně v Evropě.

Podle Paradise Papers sídlila Nike International v letech 2005 až 2014 na Bermudách, kde platí nulová korporátní daň. V roce 2014 zřídila se souhlasem nizozemských úřadů dceřinou společnost Nike Innovate CV. Stručně řečeno, model "CV" firmě umožňuje neplatit v Nizozemsku žádné místní daně. Tento model využívají i další velké nadnárodní společnosti.

Kvůli modelu "CV" Nizozemsko sklízí kritku od Evropské unie a od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 

Právě se děje

Další zprávy