V daňových rájích ukrýval peníze i britský princ Charles. Hlavní aktéři Paradise Papers přehledně

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 8. 11. 2017 11:07
Ve více než 13 milionech dokumentů, které v neděli unikly na veřejnost pod názvem Paradise Papers, figurují i velmi známá jména. Královna Alžběta II., americký ministr obchodu Wilbur Ross, frontman irské kapely U2 Bono, ale také velké nadnárodní společnosti, jako je Apple nebo Nike. Ti všichni ukryli část svého bohatství na offshorových účtech v daňových rájích. Vyhýbají se tak placení vyšších daní v zemích, kde žijí nebo podnikají.
Foto: Reuters

Princ Charles

Dalším, kdo figuruje v dokumentech Paradise Papers, je následník britského trůnu princ Charles. Cornwallské vévodství, které spravuje jeho majetek, investovalo miliony liber do offshorových fondů a společností v daňových rájích.

Jednou z nich byla firma Sustainable Forestry Management (SFM) sídlící na Bermudách, kterou vlastnil bohatý chovatel koní z Norfolku Hugh van Cutsem (zemřel v roce 2013). Ten se znal s princem Charlesem už od 60. let, kdy studovali na Univerzitě v Cambridgi.

Cornwallské vévodství v roce 2007 koupilo v SFM 50 akcií. Hned následující rok je ale prodalo jinému investorovi za 325 tisíc dolarů. SFM se později dostala do finančních potíží a v roce 2011 zanikla.

Britská poslankyně a daňová aktivistka Margaret Hodgeová připustila, že princ Charles "nemohl vědět nebo pochopil povahu investice do společnosti svého přítele".

Dodala však také, že všechny investice, které provádí Cornwallské vévodství, by měly být transparentní a princ by se neměl podílet na investičních rozhodnutích. "Ministerstvo financí by mělo sledovat investice, aby se zajistilo že pověst a integrita královské rodiny budou chráněné," řekla Hodgeová listu The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy