Soul/Pchjongjang - Ve sporných vodách u západního pobřeží Korejského poloostrova došlo k dalšímu z řady incidentů.
Severokorejské dělostřelectvo ve čtvrtek vyslalo blíže neupřesněný počet střel směrem k lodi jihokorejského námořnictva, která hlídkovala poblíž společné námořní hranice.
Oznámila to jihokorejská média s tím, že Jihokorejci palbu opětovali.
Jedna ze severokorejských střel dopadla do blízkosti jihokorejské lodi pohybující se ve Žlutém moři, sdělila jihokorejská tisková agentura Jonhap.
Obyvatelé byli evakuováni
Incident se odehrál ve sporných vodách poblíž jihokorejského ostrova Jonpchjong, který armáda KLDR ostřelovala v listopadu 2010.
Severokorejské dělostřelectvo tehdy na ostrově zabilo čtyři Jihokorejce, včetně dvou civilistů.
Jihokorejská televize YTN oznámila, že obyvatelé ostrova byli v důsledku dnešní palby evakuováni do krytů.
V úterý lodě jihokorejského vojenského námořnictva vyslaly výstražné výstřely, aby odradily tři severokorejské válečné lodě, které krátce pronikly před společnou hranici. Ve středu armáda KLDR slíbila Soulu odplatu.
Umělá hranice
Námořní hranici mezi oběma Korejemi, která byla dějištěm krvavých střetů v letech 1999, 2002 a 2009, Pchjongjang neuznává.
Podle Severní Koreje tuto hranici po skončení korejské války jednostranně vytyčily jednotky OSN vedené Spojenými státy.
KLDR tvrdí, že hraniční linie byla stanovena ve prospěch Soulu a odřízla ji od vod bohatých na ryby.
Dlouhodobé šarvátky
V uplynulém roce se napětí mezi Pchjongjangem a Soulem zmírnilo a obě Koreje po dlouhé době uskutečnily setkání válkou rozdělených rodin.
Nové zhoršení vztahů ale přinesly pravidelné americko-jihokorejské manévry.
KLDR testovala v březnu dvě rakety středního doletu a množství raket krátkého doletu. Následně pohrozila také uskutečněním čtvrtého jaderného testu a jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje a amerického prezidenta Baracka Obamu zahrnula množstvím urážek.