Severní Korea pohrozila dalším jaderným testem

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2014 21:54
Americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) potvrdil, že páteční satelitní snímky ukázaly aktivitu v místě severokorejských jaderných zkoušek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea opět pohrozila, že je připravena na další jaderný test.

Americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) uvedl, že páteční satelitní snímky ukázaly pokračující aktivitu v místě severokorejských jaderných zkoušek. Dodal, že je těžké určit přesné načasování testu.

KLDR podle dnešní zprávy severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA vyjádřila své odhodlání "učinit protiopatření, včetně jaderného testu, aby ochránila svou suverenitu a důstojnost".

Už se odehrály tři jaderné zkoušky

Jižní Korea již ve čtvrtek prohlásila, že se KLDR nachází v závěrečné fázi příprav na svůj čtvrtý jaderný test.

Severní Korea v posledních týdnech vyhrožovala, že provede čtvrtou jadernou zkoušku na protest proti "americkým a jihokorejským nepřátelským projevům a mezinárodní kritice severokorejských raketových testů z letošního roku".

KLDR zatím uskutečnila tři jaderné zkoušky: v říjnu 2006, v květnu 2009 a naposledy v únoru 2013. Stalo se tak přes zákaz OSN a navzdory zostření mezinárodních sankcí po každém testu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy