Právník Krejčíře: Policisté se chovali "jako kovbojové"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 2. 2012 14:11
Krejčíř stanul před soudem, ve čtvrtek chce požádat o propuštění na kauci
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Pretoria - Jihoafričtí policisté při zatčení českého podnikatele Radovana Krejčíře postupovali "jako kovbojové".

Podle webu pretorianews.co.za to prohlásil Krejčířův právník v JAR Piet du Plessis.

Policisté Krejčíře a dva Jihoafričany zatkli v neděli pro podezření z účasti na loňské ozbrojené loupeži v hlavním městě JAR Pretorii. Když policie pro Čecha do jeho domu v Johannesburgu přišla, Krejčíř prý spal.

Krejčíř požádá ve čtvrtek soud o propuštění na kauci. Uvedl to na webu jihoafrický deník The New Age poté, co v pondělí Krejčíř stanul před soudem.

Podle webu eyewitnessnews.co.za soud sdělil, že žádost o kauci nemůže vyslechnout. Stále prý je třeba vyjasnit některé dosud nedořešené záležitosti týkající se záznamů z mobilních telefonů a státního občanství zadržených, uvedl list bez dalších podrobností.

Podle jihoafrických médií skupina šesti mužů loni v říjnu vtrhla do obchodu s elektronikou v Pretorii a ohrožovala pistolemi jeho majitele. Vynutila si od něj 200 000 randů (asi 500 000 korun).

Loupež skončila přestřelkou mezi lupiči a majitelem obchodu, který jednoho z útočníků postřelil. Zdroje blízké vyšetřování krátce po loupeži uváděly, že lupiči šli do obchodu vymáhat peníze, které majitel údajně Krejčířovi dlužil.

Du Plessis řekl, že Krejčíř byl zadržen za incident, ve kterém byl "nevinným divákem". Obchod patřil pákistánským majitelům, se kterými měl jeden z Krejčířových přátel co do činění. Krejčíř prý své přátele doprovodil do obchodu k "rozhovoru" s Pákistánci.

Dalšími dvěma muži, které policie v neděli zadržela, jsou podle právníka Krejčířovi přátelé Veselin Laganin a Jason Dominguez.

Prohlédněte si Krejčířovy vily:

 

Dominguez byl podle jihoafrických médií při incidentu loni v říjnu zraněn. Zdroje prý tohoto údajného bývalého vyhazovače označují za jednoho z nájemných násilníků pracujících pro Krejčíře.

Krejčíř již v říjnu připustil, že u přestřelky v Pretorii byl. "Nikdy bych to nečekal, zrovna jsem projížděl kolem," uvedl podle tehdejších zpráv jihoafrických médií český podnikatel.

Krejčíř figuruje v několika vraždách

Krejčíř je v JAR podezřelý již z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

V Česku je Krejčíř stíhán v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností.

Českým úřadům utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce a od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam dorazil přes Seychely.

Česko žádá o jeho vydání. Proces s Krejčířem v JAR kvůli údajnému pojistnému podvodu ovšem s českou žádostí nesouvisí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy