Jihoafrická policie zatkla Krejčíře kvůli loupeži

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2012 19:45
Napsal to deník Mail and Guardian
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Pretoria - Jihoafrická policie dnes zatkla českého podnikatele Radovana Krejčíře. Podle serveru deníku Mail&Guardian ho podezřívá z účasti na ozbrojené loupeži v Pretorii, která se stala loni v říjnu.

Potvrdil to Krejčířův právník Eddie Classen.

Spolu s Krejčířem byli zadrženi rovněž dva jeho společníci, Veselin Laganin a Jason Dominguez. Podle deníku byl Dominguez při loňské loupeži postřelen majitelem obchodu s elektronikou do ruky.

Trojice zadržených zůstane ve věznici přes noc. V pondělí by měli předstoupit před soud, sdělil serveru policejní mluvčí McIntosh Polela.

Krejčíř je v JAR podezřelý rovněž z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

Foto: Aktuálně.cz

Čech se v Jihoafrické republice usídlil poté, co opustil Seychely, kam uprchl v roce 2005 z České republiky. České úřady se zatím marně dožadují jeho vydání.

Jihoafrická média dříve uvedla, že loupeží se chtěl Krejčíř domoci peněz, které mu majitel pretorijského obchodu dlužil.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy