Prasečí chřipka už je ve Španělsku a Velké Británii

Zahraničí Zahraničí
27. 4. 2009 23:04
Nákaza se do země dostala se skupinou lidí, kteří se vrátili z Mexika

Madrid - Prasečí chřipka se už objevila v Evropské unii. První známý případ hlásí Španělsko. Jde o jednoho ze sedmnácti pacientů, kteří se nedávno vrátili z cest po Mexiku.

A večer byly ve Velké Británii potvrzeny dva případy onemocnění. S odvoláním na britské zdravotnické orgány to dnes oznámila agentura Reuters.  Podezření na prasečí chřipku vyšetřuje i řada dalších států včetně třeba Německa nebo Francie.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v pondělí rozhodla zvýšit stupeň varování před pandemií prasečí chřipky z dosavadního třetího na čtvrtý stupeň. Důvodem je rychlé šíření nového typu nemoci mezi lidmi.

Španělská ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová uvedla, že stav nemocného, který pochází z Almansy na jihovýchodě země, není vážný a že je léčen přesně podle instrukcí Světové zdravotnické organizace.

Muž se vrátil do Španělska 22. dubna a o tři dny později byl hospitalizován, protože si stěžoval na bolesti hrudníku.

"Všichni (testovaní pacienti) jsou ve stabilizovaném stavu, žádný z těch případů není vážný, ani ten, který byl potvrzen," řekla Jimenézová. "Jsou to lidé, kteří nedávno cestovali po Mexiku."

Španělsko se stalo vůbec první zemí, která zavedla na letištích kontroly pasažérů přilétajících z Mexika. Budou nyní údajně rozšířeny také na další země, kde existují potvrzené nebo jen možné případy nákazy prasečí chřipkou.

V Mexiku dosud zemřelo na nemoc už 150 lidí, další potvrzené případy jsou hlášeny z Kanady a Spojených států. Tam se však nákaza zatím obešla bez obětí.

Další zemí EU, která nyní provádí testy na prasečí chřipku, je Francie.

Necestovat do oblastí postižených prasečí chřipkou v pondělí doporučila eurokomisařka pro zdravotnictví Androulla Vassiliou.

Ministerstvo zahraničí ČR bylo na svých stránkách zprvu mírnější a pouze vyzvalo české turisty, aby při cestách do Mexika striktně dbali "základních hygienických opatření a pokud možno se vyhýbali větším shromážděním osob".

V pondělí odpoledne však také doporučilo necestovat do center epidemie v okolí hlavního města země Ciudad de México, mexického státu San Luis Potosí a okolí města Mexicali nedaleko hranic s USA na západním pobřeží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Zdroj: ČTK
Další zprávy