Prasečí chřipka už je ve Španělsku a Velké Británii

Zahraničí Zahraničí
27. 4. 2009 23:04
Nákaza se do země dostala se skupinou lidí, kteří se vrátili z Mexika

Madrid - Prasečí chřipka se už objevila v Evropské unii. První známý případ hlásí Španělsko. Jde o jednoho ze sedmnácti pacientů, kteří se nedávno vrátili z cest po Mexiku.

A večer byly ve Velké Británii potvrzeny dva případy onemocnění. S odvoláním na britské zdravotnické orgány to dnes oznámila agentura Reuters.  Podezření na prasečí chřipku vyšetřuje i řada dalších států včetně třeba Německa nebo Francie.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v pondělí rozhodla zvýšit stupeň varování před pandemií prasečí chřipky z dosavadního třetího na čtvrtý stupeň. Důvodem je rychlé šíření nového typu nemoci mezi lidmi.

Španělská ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová uvedla, že stav nemocného, který pochází z Almansy na jihovýchodě země, není vážný a že je léčen přesně podle instrukcí Světové zdravotnické organizace.

Muž se vrátil do Španělska 22. dubna a o tři dny později byl hospitalizován, protože si stěžoval na bolesti hrudníku.

"Všichni (testovaní pacienti) jsou ve stabilizovaném stavu, žádný z těch případů není vážný, ani ten, který byl potvrzen," řekla Jimenézová. "Jsou to lidé, kteří nedávno cestovali po Mexiku."

Španělsko se stalo vůbec první zemí, která zavedla na letištích kontroly pasažérů přilétajících z Mexika. Budou nyní údajně rozšířeny také na další země, kde existují potvrzené nebo jen možné případy nákazy prasečí chřipkou.

V Mexiku dosud zemřelo na nemoc už 150 lidí, další potvrzené případy jsou hlášeny z Kanady a Spojených států. Tam se však nákaza zatím obešla bez obětí.

Další zemí EU, která nyní provádí testy na prasečí chřipku, je Francie.

Necestovat do oblastí postižených prasečí chřipkou v pondělí doporučila eurokomisařka pro zdravotnictví Androulla Vassiliou.

Ministerstvo zahraničí ČR bylo na svých stránkách zprvu mírnější a pouze vyzvalo české turisty, aby při cestách do Mexika striktně dbali "základních hygienických opatření a pokud možno se vyhýbali větším shromážděním osob".

V pondělí odpoledne však také doporučilo necestovat do center epidemie v okolí hlavního města země Ciudad de México, mexického státu San Luis Potosí a okolí města Mexicali nedaleko hranic s USA na západním pobřeží.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy