Prasečí chřipka se rychle šíří Evropou a častěji zabíjí

Karel Toman
31. 10. 2009 17:00
Ukrajina zavírá školy a omezuje volební kampaň
Další mexický pouliční mim, který oblékl masku. Je to součást představení, nebo se chce sám chránit?
Další mexický pouliční mim, který oblékl masku. Je to součást představení, nebo se chce sám chránit? | Foto: Reuters

Praha, Kyjev, Bonn - Prasečí chřipka se rychle šíří po celé Evropě. Přibývá nakažených i případů úmrtí. Česko, kde se za poslední týden nakazilo 37 lidí, není výjimkou. Nejhůř je na tom ale Ukrajina, kde na tzv. mexickou chřipku zemřelo nejméně 40 lidí. 

V pátek na stejnou nemoc zemřela i jinak zdravá osmačtyřicetiletá žena v německém Bonnu. Ve stejný den zemřel i pětiletý chlapec v Sársku a šestnáctiletý mladík v Bavorsku. Německo tak hlásí už šest obětí a obává se dalších.

"Možná že v Německu nastupuje druhá vlna pandemické nákazy," řekl pro stanici Deutsche Welle Martin Exner, ředitel bonnského Institutu hygieny a veřejného zdraví.

Česko hlásí nejnovějšího pacienta z Karlových Varů: je mu 55 let a jeho stav je vážný. Zvýšit se může i počet studentů budějovického gymnázia, kteří se nakazili minulý týden. Hygienici nicméně zatím nehlásí žádná ohniska epidemie a nehodlají přistupovat k opatřením typu kontroly hranic. 

Ukrajina ukazuje, co nás možná čeká

Podle odborníků bude nákaze svědčit právě začínající chřipková sezóna. Možná tak nakonec Evropa bude muset sáhnout k opatřením, jaká právě zavedli v Ukrajině. Nejméně na tři týdny tam zavřou školy i kina, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Zřejmě nejtvrdší postup proti šíření nemoci v rámci celé Evropy možná ovlivní i sotva spuštěnou prezidentskou kampaň, stejně jako dvě důležitá fotbalová utkání plánovaná na listopad.

Na Ukrajině zemřelo na chřipku nejméně 40 lidí, další tisícovka leží v nemocnici. S rostoucím počtem nemocných se potýká také Island, Španělsko, Británie, Norsko, Belgie a Nizozemsko. U nás je virus prasečí chřipky od letního útlumu také na vzestupu.

Kroky nařídila ukrajinská premiérka Julia Tymošenková poté, co se potvrdily nejméně čtyři případy úmrtí na prasečí chřipku - první od doby, kdy se v dubnu začala šířit z Mexika a Spojených států.

Ministr: Virus se šíří velmi rychle

Vláda také spustila "zvláštní režim", kterým se omezuje cestování na nezbytnou míru. Pátá nejlidnatější země Evropy podle stanice Deutsche Welle dokonce zvažuje karanténu západní části země, kde byla zaznamenána největší koncentrace viru, nebo možná i celé země. "Virus se šíří velmi rychle," prohlásil ministr zdravotnictví Vasyl Kňazevyč.

Epidemie přichází pro Ukrajinu v nevhodný čas. Prezidentští kandidáti zrovna spustili kampaň k volbám, které se uskuteční 17. ledna.

Tymošenková, která je jedním z  favoritů, prohlásila, že všechny předvolební události budou zrušeny, dokud se situace nestabilizuje.

Vládní úřady údajně jednají i s mezinárodním fotbalovým svazem ohledně toho, jak dalece opatření ovlivní naplánované zápasy.

Země má ve středu hostit zápas Ligy mistrů UEFA mezi Dynamem Kyjev a Interem Milán; 18. listopadu pak má hrát Ukrajina kvalifikační utkání na Světový pohár s Řeckem.

WHO: H1N1 má už 5700 obětí

Mezitím zbystřily sousední země. Na polských hranicích kontrolují cestující podle ČT24 kromě celníků také lékaři. Zdravotní kontroly zavedlo i Bělorusko.

Od vypuknutí nákazy zabil virus H1N1 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) na celém světě přes 5700 lidí. V Evropě, kde vlády před zimní "chřipkovou sezónou" zahájily očkovací programy, zemřelo na prasečí chřipku nejméně 281 lidí.

Deníku Aktuálně.cz se v sobotu nepodařilo hlavního hygienika Michaela Víta ani mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně zastihnout. Podle ČT24 ale Česko zatím žádná preventivní opatření nechystá.

Doporučení, jak se bránit jakémukoli druhu chřipky, zůstávají stále stejná - posilovat obranyschopnost a nepřecházet počínající projevy nemoci.

 

Právě se děje

Další zprávy