Podle opozice chce Ficova vláda převzít moc nad tímto veřejnoprávním médiem. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová při čtvrteční návštěvě Slovenska řekla, že komise zákon posoudí po jeho schválení a že v něm vidí citlivé záležitosti.
"Nechceme se nechat pohřbít. Ale pokud má být veřejnoprávní a nezávislá televize minulostí, vyhlašujeme na čtvrtek, den po schválení návrhu zákona vládou, za Černý den RTVS," napsali nespokojení zaměstnanci.
Na sociální síti pak během čtvrtka zveřejnili fotografie pracovníků různých redakcí, kteří se k výzvě připojili. Podpořili je také umělci jednoho z bratislavských divadel. Kolegů z rozhlasu a televize se podobným způsobem zastali také novináři listu Denník N a podle něj také reportéři nejsledovanější televize Markíza a deníku Sme.
Tato tři soukromá média spolu se zpravodajským portálem Aktuality.sk Fico dříve označil za nepřátelská a odmítá jim odpovídat na dotazy. Denník N napsal, že se do akce pracovníků RTVS zapojilo i vícero opozičních poslanců slovenské sněmovny.
Na 1200 pracovníků RTVS už v březnu podepsalo výzvu proti původnímu návrhu zákona o televizi a rozhlasu. Ministerstvo kultury v něm počítalo také například se zřízením programové rady na kontrolu obsahu vysílání stanice. Z konečné předlohy zákona toto ustanovení nakonec vypadlo.
Předlohu zákona posoudí slovenský parlament, ve kterém má vládní koalice většinu.
"Komise bude zákon vyhodnocovat, až bude schválen. Budeme ho poměřovat proti evropskému zákonu o svobodě médií. Řekla jsem několik věcí, které vidíme jako citlivé," uvedla Jourová v Bratislavě na veřejné diskusi ke své schůzce se slovenskou ministryní kultury Martinou Šimkovičovou.
Představitelé slovenské vlády tvrdí, že RTVS není objektivní. Podle opozice i samotné RTVS chce vláda tuto stanici ovládnout.