Povstalci našli chemické zbraně, Saíf se chce vzdát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 10. 2011 22:35
Rodina svrženého plukovníka dá NATO k soudu. Za to, že se podílelo na Kaddáfího smrti
Noví vládci Libye potvrdili, že našli Kaddáfího chemické zbraně. Zároveň vyzvali Severoatlantickou alianci, aby v Libyi zůstala aspoň do konce roku.
Noví vládci Libye potvrdili, že našli Kaddáfího chemické zbraně. Zároveň vyzvali Severoatlantickou alianci, aby v Libyi zůstala aspoň do konce roku. | Foto: Reuters

* O jaké zbraně šlo, povstalci neuvedli * Kaddáfího blízcí viní ze smrti Muammara NATO, Alianci chtějí zažalovat * Povstalcům údajně posílal zbraně i Súdán

Dauhá - Jednotky Přechodné národní rady (NTC) našly v Libyi chemické zbraně. Podle prohlášení člena rady, citovaného agenturou Reuters, se je podařilo zajistit.

"Jsou z Kaddáfího éry a jsou pod dozorem, dokud je nebude možné předat," uvedl nejmenovaný zástupce NTC na schůzce libyjské rady se Severoatlantickou aliancí v katarském Dauhá.

Kde přesně byly zbraně nalezeny, kolik jich bylo, ani o jaké látky se jedná, zatím povstalci nesdělili.

Krom oznámení nálezu Libyjci Alianci požádali, aby pokračovala ve vojenské misi v Libyi, a to nejméně do konce letošního roku. NATO zatím rozhodnutí o termínu ukončení mise odložilo ze středy na pátek.

"Nyní, když jsme dosáhli vítězství, si libyjský lid přeje, aby NATO pokračovalo ve své misi nejméně do konce roku," řekl v Dauhá šéf libyjské Přechodné národní rady Mustafá Džalíl. Libyjci se obávají, že se zemi po smrti Muammara Kaddáfího stoupenci svrženého režimu pokusí destabilizovat.

Kaddáfího klan zažaluje NATO

NATO v Libyi

K hlavním úkolům NATO patří zajišťování bezletové zóny. Letouny Aliance v Libyi od březnového zahájení mise provedly přibližně 26 tisíc operací. Zničily více než 1000 tanků či dalších vozů a vojenské techniky, stejně jako velitelství a řídicí střediska sil svrženého diktátorského režimu.

Obavy jsou o to silnější, že část Kaddáfího klanu - včetně vlivného druhorozeného syna Sajfa al-Isláma (39) - je podle všeho naživu a pokouší se překročit hranici do sousedního Nigeru.

Kaddáfího rodina už se ostatně ke slovu přihlásila - její právník televizi Al-Džazíra řekl, že hodlá podat k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na NATO za spoluúčast na Kaddáfího smrti.

Francouzský právník Marcel Ceccaldi, který v minulosti pracoval pro Kaddáfího vládu a nyní hájí zájmy jeho rodiny, prohlásil, že se klan obrátí na ICC se stížností kvůli útoku letadel NATO na konvoj, v němž se Kaddáfí snažil minulý čtvrtek ujet ze Syrty. Právě zásah Aliance podle něj přispěl ke Kaddáfiho smrti.

Navečer přišla agentura Reutres se zprávou, že se korunní princ Kaddáfího režimu Sajf Islám chce vydat haagskému ICC. Svoje vydání údajně nabídl i bývalý šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí, který podle informací potvrzených kmenem Tuaregů pobývá v Nigeru. ICC v reakci na oznámení o vydání uvedl, že nemá žádné potvrzení této zprávy ze strany NTC.

Velvyslanci 28 zemí NATO měli ve středu formálně potvrdit nedávné rozhodnutí Aliance ukončit vojenskou misi v Libyi do 31. října. Lhůtu posunuli i proto, aby Rada bezpečnosti OSN stihla projednat ruský návrh rezoluce, která v reakci na změnu libyjského režimu počítá s ukončením sankcí proti Libyi, především chce zrušit zákaz letů nad libyjským územím.

Bašír podporoval povstalce

S překvapivým prohlášením přišel večer súdánský prezident Umar Bašír, který je obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy. Řekl, že jeho vláda posílala libyjským povstalcům zbraně, munici a další pomoc.

Podle něj šlo o reakci na Kaddáfího podporu povstalcům v Súdánu. "Všichni víte, jakou roli hrála Libye při destabilizaci Súdánu a súdánské bezpečnosti," prohlásil ve východosúdánské Kassale.

"Jednotky, které vstoupily do Tripolisu, byly vyzbrojeny z části súdánskými zbraněmi."

 

Právě se děje

Další zprávy