Povolební pat? Evropa ví jak na to

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2006 0:01
Praha - Rychlé předčasné volby, velká koalice či řešení patové situace spoluprací s extremisty. To vše Evropa zná, Česko není až tak vzácnou výjimkou.
Volby 2006 - zapečetěná urna
Volby 2006 - zapečetěná urna | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pravda, vyrovnaný počet hlasů pro levici a pravici (tedy pokud řadíme zelené k pravici) výjimkou je. Patová situace ale mívá mnoho podob.

Řešení předčasnými volbami, konanými jen několik měsíců po hlasování v řádném termínu, zvolilo naposledy Nizozemsko. Pomohlo to, země získala stabilnější vládu.

Nizozemské volby obvykle bývaly pro zahraničí nudnou a nezajímavou záležitostí, ale v květnu 2002 tomu bylo jinak. Stojaté politické vody rozčeřila strana s názvem Listina Pima Fortuyna (LPF), opírající se hlavně o hlasy lidí znepokojených rostoucím počtem přistěhovalců v Nizozemsku.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende vyhrál dvoje parlamentní volby v rozmezí devíti měsíců.
Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende vyhrál dvoje parlamentní volby v rozmezí devíti měsíců. | Foto: Reuters

Pimu Fortuynovi dávaly průzkumy šanci dokonce na vítězství, ale několik dní před hlasováním byl zavražděn levicovým extremistou. Přesto skončila i bez něj jeho strana druhá za křesťanskými demokraty a vytvořila s nimi koalici.

Místo vyhazovu z oken demise 

Tam si ale její ministři počínali katastrofálně. Rozhádali se mezi sebou, a dva z nich si dokonce navzájem na zasedání vlády vyhrožovali vyhozením z okna. Kabinet kvůli rozporům v LPF zkolaboval a premiér Jan Peter Balkenende rozhodl o vypsání nových voleb.

Kabinet tak existoval rekordně krátkých 87 dní.

V nových volbách v lednu 2003 Listina Pima Fortuyna dosáhla podstatně horšího výsledku a křesťanští demokraté vytvořili většinovou vládu se Stranou pro svobodu a demokracii (VVD) a liberálním seskupením Demokraté 66. Zřejmě už vydrží do konce řádného volebního období.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

JAK VOLILO NĚMECKO

 

 

CDU - 226 křesel

SPD - 222 křesel

Svobodní demokraté - 61 křesel

Levicová strana - 54 křesel

Zelení - 51 křesel

Německou velkou koalici "zařídil" Schröder

Pat v Německu způsobil na poslední chvíli mohutným finišem sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder. Přestože dlouho na konkurenční CDU výrazně ztrácel, postupně náskok stahoval a ve volbách loni 18. září zaostala sociální demokracie za křesťanskými demokraty (CDU) pouze o čtyři mandáty.

CDU tak nemohla vytvořit pravicovou vládu a po dvou měsících jednání byla na světě velká koalice. Její vznik usnadnilo i to, že se Schröder rozhodl odejít z vysoké politiky.

"Německo bylo a je v trochu jiné situaci než Česká republika. Předvolební kampaň tam nebyla tak ostrá, nenávistná a plná osobních útoků. Proto bylo sestavení velké koalice jednodušší. Navíc o tom, že takové řešení připadá v úvahu, se potichu hovořilo už před volbami. A předčasné volby by byly pochybným řešením, protože už tyto volby loni v září byly předčasnými," uvedla pro Aktuálně.cz publicistka píšící o německé politice Zuzana Kleknerová.

Polsko: Volby se opakovat nebudou

Do složité situace se po volbách dostalo i Polsko. Kvůli nesmiřitelnosti dvou pravicových stran. Vítězná formace Právo a spravedlnost chtěla vytvořit koalici s Občanskou platformou, ta ale nakonec odmítla.

Předseda Sebeobrany Andrzej Lepper začal jako předák radikálních zemědělských odborů, dnes je ministrem zemědělství.
Předseda Sebeobrany Andrzej Lepper začal jako předák radikálních zemědělských odborů, dnes je ministrem zemědělství. | Foto: Reuters

Po krátkém pokusu o vládnutí menšinového kabinetu se hovořilo o předčasných volbách. Nedošlo na ně, protože strana Právo a spravedlnost ještě měla kam sáhnout pro podporu. 

Dohodla se s bývalým předákem zemědělských odborů Andrzejem Lepperem (vede stranu Sebeobrana) a Ligou polských rodin, která je proti členství Polska v Evropské unii.

"Polsko má konečně většinovou vládu. Změnil se stav, který v uplynulých šesti měsících bránil jakýmkoliv změnám v zemi," prohlásil po podpisu dohody prezident Lech Kaczyński. 

 

Právě se děje

Další zprávy