Povodně zasáhly milion Barmánců, decimují zemědělství

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 8. 2015 11:41
Kvůli ničivým záplavám přišlo o domovy až 240 000 rodin. Zasažena je již většina barmského území.
Foto: Člověk v tísni

Neipyijto - Ničivé povodně, které decimují Barmu, mají na svědomí už přes sto lidských životů. Každoroční monzunové záplavy letos zhoršil cyklón Komen, který ohrozil více než milion lidí.

Podle organizace Člověk v tísni (ČvT), která v zemi působí, muselo své domovy opustit 240 000 rodin a více než 15 000 domů je zcela zničených.

Z největšího barmského města Rangúnu musely být kvůli sesuvům půdy evakuovány téměř čtyři tisíce lidí.

Foto: Člověk v tísni

Povodně postihly dvanáct ze čtrnácti barmských států, ve kterých podle místních úřadů žije 17 milionů lidí.

Záplavy přitom ještě zdaleka nejsou u konce.

"Předpověď na příští dny hlásí další vytrvalé deště a silné přívalové lijáky. Povodňová vlna se navíc posouvá do nízko položených oblastí delty řeky Irrawady, kde už se lidé evakuovali na výše položená místa," vysvětluje Tereza Grünvaldová, vedoucí mise ČvT v Barmě.

Foto: Člověk v tísni

Z dlouhodobého hlediska bude největším problémem zničení téměř půl milionu hektarů obdělané půdy a ztráta hospodářských zvířat.

Zemědělství je přitom pro obyvatele Barmy často jediným zdrojem obživy, a tak se zřejmě neobejdou bez pomoci ze zahraničí.

Foto: Člověk v tísni

Člověk v tísni pomáhá místním úřadům bojovat s nedostatkem pitné vody, jídla a také obydlí.

"Lidé povodně přečkávají v klášterech, školách nebo evakuačních centrech, a když voda opadne, vydávají se rychle zpátky do svých domů. Bohužel často najdou jen trosky a všechny své věci pohřbené v bahně," popisuje situaci Grünvaldová.

Barmská vláda podle ní poskytuje k záchranným operacím letadla i vrtulníky. Přesto se záchranářům do mnoha oblastí stále nepodařilo dostat.

Foto: Člověk v tísni

Podle agentury Reuters již barmská vláda apeluje na mezinárodní pomoc. Nejméně dvanáct zemí již darovalo finanční prostředky.

Čína vyslala konvoj s humanitárními dodávkami, Indie a Austrálie poskytují zásoby letecky pomocí vojenských letadel a Evropská unie spolu s USA se zavázaly přispět na záchranné akce.

OSN darovalo už 10 milionů dolarů, což v současnosti čítá polovinu celkové zahraniční pomoci. Konečná částka, kterou bude Barma potřebovat, se ale vzhledem k pokračují deštné sezóně může ještě zvýšit.

 

Právě se děje

Další zprávy