Brusel - Ministři Evropské unie v pátek definitivně potvrdili, že administrativní část navigačního systému Galileo bude sídlit v Praze. Během roku se agentura přestěhuje z Bruselu do bývalé budovy České konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Samotný systém začne fungovat zřejmě v roce 2014.
"Na začátku se o tento úřad ucházelo celkem 11 států a jsem přesvědčen o tom, že Česká republika nakonec předložila skutečně nejkvalitnější nabídku," řekl novinářům po jednání ministrů ministr průmyslu Martin Kocourek. Česko si podle něj tak vylepší pověst mimo jiné v kosmonautice.
Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) je zatím vůbec nejdražším společným unijním projektem. Řídící agentura by se z Bruselu, kde nyní sídlí, měla stěhovat již v průběhu příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich však bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům.
"Pro Českou republiku je to zcela zásadní úspěch. Rozhodnutí pro Prahu neznamená pouze mezinárodní prestiž spojenou se sídlem jedné z významných evropských agentur, ale především také mnoho navazujících příležitostí, které se díky němu otevřou tuzemským firmám na poli jednoho z nejdynamičtějších odvětví s velkou přidanou hodnotou," reagoval na výsledek ministr dopravy ČR Vít Bárta.
Systém Galileo byl odsouhlasen už v roce 2002. Je evropskou odpovědí na současný americký navigační systém GPS, který využívají navigační přístroje včetně těch mobilů.
GSA - Úřad pro dohled nad evropským GNSS Galileo - je regulační orgán EU, který spravuje evropské programy v oblasti družicové navigace včetně výzkumu a vývoje. Má mimo jiné právo vydávat koncese subjektům odpovědným za provoz systému Galileo a za poskytování souvisejících služeb.
"Právě v této oblasti se otevírají velké příležitosti českým firmám, jež se mohou snáze zapojit do vývoje aplikací pro Galileo a jeho uživatele. Jde o byznys s nejvyšší přidanou hodnotou, výhledově díky němu mohou místní firmy, potažmo celá ČR, získat miliardy korun," uvedl Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro Galileo z Odboru kosmických technologií a družicových systémů Ministerstva dopravy. Umístěním sídla GSA do Prahy se podle něj česká metropole stane i důležitým světovým místem pro jednání expertů i předních představitelů států.
O sídlo Češi bojovali s Nizozemskem. Tamní konkurenční projekt Noordwijk ale na středečním klíčovém jednání velvyslanců v Bruselu podpořily jen čtyři země, zatímco Česko získalo podporu 22 států, jedna země se zdržela.
Rozhodnutí se tak čekalo, zvlášť ve světle dřívějších slibů, že nové agentury EU se budou umisťovat přednostně v nových zemích bloku. Praha o zisk sídla Galilea usilovala zhruba pět let.
Podle náměstka ministra dopravy Jakuba Hodináře, který se jednání v Bruselu účastnil, bude v pražském sídle agentury pracovat zhruba 70 až 80 lidí, část z nich se přitom přestěhuje z Bruselu. Z velké části půjde o zahraniční zaměstnance, Češi však mají šanci uspět v mezinárodních výběrových řízeních na některé z pozic.
Příprava budovy v Holešovicích nebude Česko údajně téměř nic stát, protože současné prostory jsou vyhovující. ČR nicméně agentuře odpustí během prvních pěti let nájem; poté bude inkasovat jen 25 procent tržního nájmu a zbytek doplatí z vlastní pokladny.