Konec krize v Gambii? Dlouholetý vládce Jammeh se rozhodl odstoupit a odejít do exilu

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2017 21:34
Politická krize v Gambii se zdá být zažehnána. Její dlouholetý vládce Yahya Jammeh souhlasil s tím, že odstoupí a opustí zemi. Krizi odstartovaly prezidentské volby, ve kterých vyhrál Adama Barrow. Dosavadní gambijský vládce Yahya Jammeh ale odmítal odstoupit. Náčelník generálního štábu gambijské armády už jménem bezpečnostních složek vyjádřil věrnost novému prezidentovi. Do Gambie ve čtvrtek vstoupily ozbrojené síly Senegalu, Nigérie, Ghany, Mali a Toga, aby zajistily předání moci Barrowovi. Intervence měla trvat do doby, než Jammeh odstoupí.
Yahya Jammeh
Yahya Jammeh | Foto: Photo courtesy IISD/Earth Negotiations Bulletin

Banjul - Dlouholetý vládce Gambie Yahya Jammeh odstoupí a odejde do exilu. Agentuře Reuters to dnes řekl poradce nově zvoleného prezidenta Adamy Barrowa. Předání moci Barrowovi požadovaly západoafrické státy, jejichž vojáci do Gambie ve čtvrtek pod záštitou OSN vstoupili. Na stranu Barrowa se v pátek přidal i náčelník generálního štábu gambijské armády.

Jammeh odmítal odejít, protože zpochybnil výsledky voleb z loňského prosince. V úterý v zemi vyhlásil tříměsíční výjimečný stav.

Členové Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) s podporou Rady bezpečnosti OSN v Gambii od čtvrtka vojensky intervenovali. Jammehovi dali ultimátum, aby v pátek opustil úřad prezidenta. Chtěli také, aby z bezpečnostních důvodů odešel do exilu. Útočiště by podle dřívějších zpráv mohl najít například v Mauritánii.

K moci se dostal převratem před 22 lety

Gambie za půlstoletí poznala pouze dva prezidenty - Dawdu Jawaru a Yahyu Jammeha, který se dostal k moci v roce 1994 pučem. Organizace na ochranu lidských práv jej obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, z potlačování práv homosexuálů a také z přísného přístupu k médiím.

Barrow, za kterým ve volbách stálo osm opozičních stran, již dříve řekl, že plánuje zvrátit řadu domácích i zahraničněpolitických kroků svého předchůdce. Zrušit chce například rozhodnutí, jímž Jammeh prohlásil Gambii za islámskou republiku. Chystá se také zastavit ohlášený odchod země z Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Zároveň podle svého mluvčího požádá o opětovné přijetí Gambie do britského Společenství (Commonwealthu), organizace volně sdružující někdejší dominia Spojeného království.

České ministerstvo zahraničí má zprávy o několika českých občanech, kteří v Gambii pobývali, ale už ji opustili, nebo to dnes mají v plánu, sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová. Podle ní se neohlásil nikdo, kdo by potřeboval pomoc. Tato africká země totiž nepatří k často vyhledávaným destinacím. České cestovní kanceláře, které organizují zájezdy do Gambie, podle informací úřadu neprodaly na leden žádný zájezd.

V důsledku napjaté politické situace v Gambii ze země od 1. ledna uprchlo do sousedního Senegalu 45.000 lidí, uvedl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s odvoláním na zprávy senegalské vlády. Většinu z nich tvoří děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy