Do Gambie vstoupila senegalská armáda, nikdo z desítek českých turistů není v ohrožení

Barbora Němcová Simona Fendrychová Barbora Němcová, Simona Fendrychová
Aktualizováno 20. 1. 2017 6:53
Nikdo z desítek českých turistů v Gambii, kam kvůli politické krizi ve čtvrtek vstoupila senegalská armáda, by neměl být v ohrožení, sdělila Asociace cestovních kanceláří ČR. Ministerstvu zahraničí se podařilo spojit už také se třemi ze čtyř turistů, kteří se zaregistrovali v jeho systému. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Zemi opouštějí nejen turisté, ale i samotní Gambijci.
Turisté houfně opouštějí Gambii.
Turisté houfně opouštějí Gambii. | Foto: Reuters

Banjul/Praha – V Gambii, kam ve čtvrtek kvůli politické krizi vstoupila s podporou OSN senegalská armáda, jsou desítky českých turistů na organizovaných zájezdech, nikomu ale nehrozí nebezpečí. Aktuálně.cz to řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. "Všechny cestovní kanceláře nám potvrdily, že nikdo z jejich klientů poškozený není, což samozřejmě neznamená, že tam nemůže být někdo individuálně bez cestovní kanceláře," upřesnil.

Ministerstvo zahraničí registruje nyní v Gambii čtyři české občany. "V naší cestovatelské databázi Drozd máme zaregistrované čtyři lidi, náš úřad je v kontaktu se třemi z nich, kteří by měli být už pryč ze země, a se čtvrtým se pokouší spojit," řekla tisková mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala. Resort v aktuálním upozornění na svých stránkách občany varuje, aby zemi kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci opustili a případné cesty do Gambie odložili.

Podle ministerstva západní cestovní kanceláře počítají v následujících 48 hodinách s evakuací svých klientů. Papež ale upozornil, že záleží na rozhodnutí každé cestovky. "Necháváme to na zvážení každé cestovní kanceláře, aby si sama rozhodla podle toho, jaké má zázemí a v jaké oblasti se její turisté nacházejí," doplnil.

Valentová upozornila, že Češi do Gambie příliš nejezdí. Nejvíc turistů v zemi je z Velké Británie, z nichž zhruba polovina je už pryč. Velká část turistů je také z Německa, Španělska nebo Nizozemska.

Za tři dny bude po všem

Exodus turistů podle listu The Guardian vyvolal obavy zaměstnanců tamních hotelů, kteří se bojí o svou práci. "Teď je to nebezpečné, ale za tři dny bude po všem," cituje list recepčního jednoho z hotelů.

Chaos zavládl také na letišti v hlavním městě Banjul, které zaplnili turisté čekající na posílené spoje, které je dopraví do bezpečí.

Zemi se snaží co nejrychleji opustit také řada Gambijců, a to poté, co okolní státy pohrozily vojenskou intervencí a co dnes do země vstoupila armáda sousedního Senegalu. Činí tak na podporu nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, jenž dnes v Senegalu složil přísahu.

"Jsme připraveni zasáhnout, nenalezne-li se žádné politické řešení," sdělil mluvčí senegalské armády agentuře Reuters ještě před vstupem jednotek do země. Senegalští vojáci v té době čekali na hranicích. Senegalská armáda má podporu 15 zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které prezidenta Jammeha opakovaně vyzvaly k odstoupení z funkce. Lhůta pro odstoupení končí ve čtvrtek o půlnoci. Do té doby ho ve funkci má vystřídat demokraticky zvolený Adama Barrow.

Yahya Jammeh, který zemi vládne od převratu v roce 1994, prohrál v prezidentských volbách konaných loni v prosinci. Výsledek však neuznal a odmítl se vzdát mandátu. Místo toho vyhlásil tříměsíční výjimečný stav a pomocí parlamentu se snaží udržet u moci.

Státy ECOWAS mu daly poslední šanci na odchod do pátečního poledne. Pokud tak neučini, donutí jej k tomu silou.

Podle Winstona Mana, britského experta na politické dění v Gambii, může tento jeho krok uvrhnout do vážné krize celý region. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje "plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit, v prvé řadě politickými prostředky, respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince".

Samotná armáda Gambie se k mezinárodní intervenci však staví umírněně. Agetura AFP citovala armádního velitele Ousmana Badjieho, který řekl:  "Nehodlám zapojit své vojáky do tak stupidního boje. Je to politický spor."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy