Do Gambie vstoupila senegalská armáda, nikdo z desítek českých turistů není v ohrožení

Barbora Němcová Simona Fendrychová Barbora Němcová, Simona Fendrychová
Aktualizováno 20. 1. 2017 6:53
Nikdo z desítek českých turistů v Gambii, kam kvůli politické krizi ve čtvrtek vstoupila senegalská armáda, by neměl být v ohrožení, sdělila Asociace cestovních kanceláří ČR. Ministerstvu zahraničí se podařilo spojit už také se třemi ze čtyř turistů, kteří se zaregistrovali v jeho systému. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Zemi opouštějí nejen turisté, ale i samotní Gambijci.
Turisté houfně opouštějí Gambii.
Turisté houfně opouštějí Gambii. | Foto: Reuters

Banjul/Praha – V Gambii, kam ve čtvrtek kvůli politické krizi vstoupila s podporou OSN senegalská armáda, jsou desítky českých turistů na organizovaných zájezdech, nikomu ale nehrozí nebezpečí. Aktuálně.cz to řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. "Všechny cestovní kanceláře nám potvrdily, že nikdo z jejich klientů poškozený není, což samozřejmě neznamená, že tam nemůže být někdo individuálně bez cestovní kanceláře," upřesnil.

Ministerstvo zahraničí registruje nyní v Gambii čtyři české občany. "V naší cestovatelské databázi Drozd máme zaregistrované čtyři lidi, náš úřad je v kontaktu se třemi z nich, kteří by měli být už pryč ze země, a se čtvrtým se pokouší spojit," řekla tisková mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala. Resort v aktuálním upozornění na svých stránkách občany varuje, aby zemi kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci opustili a případné cesty do Gambie odložili.

Podle ministerstva západní cestovní kanceláře počítají v následujících 48 hodinách s evakuací svých klientů. Papež ale upozornil, že záleží na rozhodnutí každé cestovky. "Necháváme to na zvážení každé cestovní kanceláře, aby si sama rozhodla podle toho, jaké má zázemí a v jaké oblasti se její turisté nacházejí," doplnil.

Valentová upozornila, že Češi do Gambie příliš nejezdí. Nejvíc turistů v zemi je z Velké Británie, z nichž zhruba polovina je už pryč. Velká část turistů je také z Německa, Španělska nebo Nizozemska.

Za tři dny bude po všem

Exodus turistů podle listu The Guardian vyvolal obavy zaměstnanců tamních hotelů, kteří se bojí o svou práci. "Teď je to nebezpečné, ale za tři dny bude po všem," cituje list recepčního jednoho z hotelů.

Chaos zavládl také na letišti v hlavním městě Banjul, které zaplnili turisté čekající na posílené spoje, které je dopraví do bezpečí.

Zemi se snaží co nejrychleji opustit také řada Gambijců, a to poté, co okolní státy pohrozily vojenskou intervencí a co dnes do země vstoupila armáda sousedního Senegalu. Činí tak na podporu nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, jenž dnes v Senegalu složil přísahu.

"Jsme připraveni zasáhnout, nenalezne-li se žádné politické řešení," sdělil mluvčí senegalské armády agentuře Reuters ještě před vstupem jednotek do země. Senegalští vojáci v té době čekali na hranicích. Senegalská armáda má podporu 15 zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které prezidenta Jammeha opakovaně vyzvaly k odstoupení z funkce. Lhůta pro odstoupení končí ve čtvrtek o půlnoci. Do té doby ho ve funkci má vystřídat demokraticky zvolený Adama Barrow.

Yahya Jammeh, který zemi vládne od převratu v roce 1994, prohrál v prezidentských volbách konaných loni v prosinci. Výsledek však neuznal a odmítl se vzdát mandátu. Místo toho vyhlásil tříměsíční výjimečný stav a pomocí parlamentu se snaží udržet u moci.

Státy ECOWAS mu daly poslední šanci na odchod do pátečního poledne. Pokud tak neučini, donutí jej k tomu silou.

Podle Winstona Mana, britského experta na politické dění v Gambii, může tento jeho krok uvrhnout do vážné krize celý region. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje "plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit, v prvé řadě politickými prostředky, respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince".

Samotná armáda Gambie se k mezinárodní intervenci však staví umírněně. Agetura AFP citovala armádního velitele Ousmana Badjieho, který řekl:  "Nehodlám zapojit své vojáky do tak stupidního boje. Je to politický spor."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy