Do Gambie vstoupila senegalská armáda, nikdo z desítek českých turistů není v ohrožení

Barbora Němcová Simona Fendrychová Barbora Němcová, Simona Fendrychová
Aktualizováno 20. 1. 2017 6:53
Nikdo z desítek českých turistů v Gambii, kam kvůli politické krizi ve čtvrtek vstoupila senegalská armáda, by neměl být v ohrožení, sdělila Asociace cestovních kanceláří ČR. Ministerstvu zahraničí se podařilo spojit už také se třemi ze čtyř turistů, kteří se zaregistrovali v jeho systému. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Zemi opouštějí nejen turisté, ale i samotní Gambijci.
Turisté houfně opouštějí Gambii.
Turisté houfně opouštějí Gambii. | Foto: Reuters

Banjul/Praha – V Gambii, kam ve čtvrtek kvůli politické krizi vstoupila s podporou OSN senegalská armáda, jsou desítky českých turistů na organizovaných zájezdech, nikomu ale nehrozí nebezpečí. Aktuálně.cz to řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. "Všechny cestovní kanceláře nám potvrdily, že nikdo z jejich klientů poškozený není, což samozřejmě neznamená, že tam nemůže být někdo individuálně bez cestovní kanceláře," upřesnil.

Ministerstvo zahraničí registruje nyní v Gambii čtyři české občany. "V naší cestovatelské databázi Drozd máme zaregistrované čtyři lidi, náš úřad je v kontaktu se třemi z nich, kteří by měli být už pryč ze země, a se čtvrtým se pokouší spojit," řekla tisková mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala. Resort v aktuálním upozornění na svých stránkách občany varuje, aby zemi kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci opustili a případné cesty do Gambie odložili.

Podle ministerstva západní cestovní kanceláře počítají v následujících 48 hodinách s evakuací svých klientů. Papež ale upozornil, že záleží na rozhodnutí každé cestovky. "Necháváme to na zvážení každé cestovní kanceláře, aby si sama rozhodla podle toho, jaké má zázemí a v jaké oblasti se její turisté nacházejí," doplnil.

Valentová upozornila, že Češi do Gambie příliš nejezdí. Nejvíc turistů v zemi je z Velké Británie, z nichž zhruba polovina je už pryč. Velká část turistů je také z Německa, Španělska nebo Nizozemska.

Za tři dny bude po všem

Exodus turistů podle listu The Guardian vyvolal obavy zaměstnanců tamních hotelů, kteří se bojí o svou práci. "Teď je to nebezpečné, ale za tři dny bude po všem," cituje list recepčního jednoho z hotelů.

Chaos zavládl také na letišti v hlavním městě Banjul, které zaplnili turisté čekající na posílené spoje, které je dopraví do bezpečí.

Zemi se snaží co nejrychleji opustit také řada Gambijců, a to poté, co okolní státy pohrozily vojenskou intervencí a co dnes do země vstoupila armáda sousedního Senegalu. Činí tak na podporu nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, jenž dnes v Senegalu složil přísahu.

"Jsme připraveni zasáhnout, nenalezne-li se žádné politické řešení," sdělil mluvčí senegalské armády agentuře Reuters ještě před vstupem jednotek do země. Senegalští vojáci v té době čekali na hranicích. Senegalská armáda má podporu 15 zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které prezidenta Jammeha opakovaně vyzvaly k odstoupení z funkce. Lhůta pro odstoupení končí ve čtvrtek o půlnoci. Do té doby ho ve funkci má vystřídat demokraticky zvolený Adama Barrow.

Yahya Jammeh, který zemi vládne od převratu v roce 1994, prohrál v prezidentských volbách konaných loni v prosinci. Výsledek však neuznal a odmítl se vzdát mandátu. Místo toho vyhlásil tříměsíční výjimečný stav a pomocí parlamentu se snaží udržet u moci.

Státy ECOWAS mu daly poslední šanci na odchod do pátečního poledne. Pokud tak neučini, donutí jej k tomu silou.

Podle Winstona Mana, britského experta na politické dění v Gambii, může tento jeho krok uvrhnout do vážné krize celý region. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje "plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit, v prvé řadě politickými prostředky, respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince".

Samotná armáda Gambie se k mezinárodní intervenci však staví umírněně. Agetura AFP citovala armádního velitele Ousmana Badjieho, který řekl:  "Nehodlám zapojit své vojáky do tak stupidního boje. Je to politický spor."

 

Právě se děje

Další zprávy