Foto: Poslední překážka ropovodu padla. Ať Trump očekává masový odpor, burcují indiáni

Foto: Poslední překážka ropovodu padla. Ať Trump očekává masový odpor, burcují indiáni
V úterý padlo zbývající byrokratické omezení stavby kontroverzního ropovodu Dakota Access – povolení k poslední části přislíbila americká armáda. Potrubí má přitom vést poblíž území indiánů.
Nezabránily tomu ani protesty proti stavbě. Před týdnem se například v americkém New Yorku sešli demonstranti před budovou Mizuho Bank.
Ta je jednou ze 17 bank, které ropovod financují.
Radní odhlasovali, že s bankou ukončí své finanční vztahy. Důvodem je její půjčka na stavbu ropovodu.
Foto: ČTK
Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2017 18:40
Před dvěma měsíci Siouxové v Severní Dakotě slavili. Americké úřady tehdy zrušily povolení vést trasu nového ropovodu poblíž jejich rezervace Standing Rock. Nový americký prezident Donald Trump ale vzápětí rozhodnutí zrušil. A v úterý padlo poslední byrokratické omezení stavby ropovodu – povolení slíbila vydat i americká armáda.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy