Foto: Ropovod kolem rezervace indiánů. Protesty Siouxů a Čejenů potlačuje policie násilím

Foto: Ropovod kolem rezervace indiánů. Protesty Siouxů a Čejenů potlačuje policie násilím
Již čtvrtý měsíc se v Severní Dakotě konají protesty proti stavbě ropovodu Dakota Acces, jehož část prochází kolem indiánské rezervace Standing Rock. Ropovod má vést ze Severní Dakoty na severu přes další tři státy USA.
Kromě Siouxů se protestů účastní také Čejenové a příslušníci dalších indiánských kmenů. Kromě nich též lidskoprávní aktivisté či ekologické organizace. Podle ekologů může stavba ohrozit v případě havárie zdroje pitné vody.
Ve svém odporu míní demonstranti zjevně vytrvat a zabydlují se ve svých budovaných tábořištích.
Provádění blokád už protestující opakovaně přivedlo do konfliktu s policií.
Foto: Reuters
Reuters Obrazová sekce, Reuters
20. 11. 2016 20:37
Ropovod Dakota Acess má vést kolem indiánské rezervace. Protestují proti tomu už několik měsíců potomci původních obyvatel i lidskoprávní a ekologičtí aktivisté. Americká vláda už nedávno rozhodla, že na federálních pozemcích se má výstavba dočasně zastavit a doporučila, aby se tak stalo i na soukromých pozemcích.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy