Foto: Ropovod kolem rezervace indiánů. Protesty Siouxů a Čejenů potlačuje policie násilím

Foto: Ropovod kolem rezervace indiánů. Protesty Siouxů a Čejenů potlačuje policie násilím
Již čtvrtý měsíc se v Severní Dakotě konají protesty proti stavbě ropovodu Dakota Acces, jehož část prochází kolem indiánské rezervace Standing Rock. Ropovod má vést ze Severní Dakoty na severu přes další tři státy USA.
Kromě Siouxů se protestů účastní také Čejenové a příslušníci dalších indiánských kmenů. Kromě nich též lidskoprávní aktivisté či ekologické organizace. Podle ekologů může stavba ohrozit v případě havárie zdroje pitné vody.
Ve svém odporu míní demonstranti zjevně vytrvat a zabydlují se ve svých budovaných tábořištích.
Provádění blokád už protestující opakovaně přivedlo do konfliktu s policií.
Foto: Reuters
Reuters Obrazová sekce, Reuters
20. 11. 2016 20:37
Ropovod Dakota Acess má vést kolem indiánské rezervace. Protestují proti tomu už několik měsíců potomci původních obyvatel i lidskoprávní a ekologičtí aktivisté. Americká vláda už nedávno rozhodla, že na federálních pozemcích se má výstavba dočasně zastavit a doporučila, aby se tak stalo i na soukromých pozemcích.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy