Šestadvacetiletý Chlupjanec vystudoval choreografii a byl podle přátel i velmi dobrým fotbalistou, ale jeho hlavním zájmem byl tanec. V roce 2014 proruští separatisté za pomoci ruských vojáků Doněck odtrhli od Ukrajiny a Chlupjanec se rozhodl odejít: do Kyjeva, kde se postupně vypracoval na sólistu baletu Kyjevského národního akademického divadla operety. Jde o jednu ze dvou velkých scén v ukrajinské metropoli.
Když 24. února Rusko napadlo ze tří směrů Ukrajinu, Chlupjanec se přihlásil do armády jako dobrovolník. Padl 13. listopadu v Bachmutu kulkou ruského ostřelovače.
Otevřenou rakev s jeho tělem vystavilo vedení divadla ve foyeru budovy na Vasilkově třídě v Kyjevě, kde se s ním rozloučili členové souboru a jeho spolubojovníci z armády. Když po skončení obřadu někteří kolegové uchopili rakev a odnášeli ji ven, zazněl pro tanečníka poslední potlesk.
Vadym Khlupyanets, a ballet dancer of the Kyiv Operetta Theater, died in the battle for freedom and independence of Ukraine.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 24, 2022
He traded the stage for trenches so that millions of people would never lose their free lives to authoritarianism.
Eternal glory! pic.twitter.com/29lleamnVG
"Vadym si vybral stranu světla a dobra v boji proti zlu. Bohužel mu dnes nevzdáváme čest tak, jak by si zasloužil a jak bychom si přáli - aplausem po konci představení nebo jako žádost o přídavek," uvedl ředitel divadla Bohdan Strunyckij. "Vytlačujeme okupanty z Donbasu, mají velké ztráty. Ale i my bohužel přicházíme o nejlepší syny této země," řekl Chlupjancův velitel Denys Popov.
Chlupjanec byl známý na Ukrajině také jako filmový herec. Hrál v úspěšné komedii Ržaka, kterou v roce 2017 natočil režisér Dmytro Tomašpolskyj.
Další rozloučení v divadle
Rodák z Doněcka je v krátké době druhým známým umělcem a tanečníkem, který zemřel ve válce poté, co narukoval jako dobrovolník. Při tvrdých bojích zahynul 12. září i sedmačtyřicetiletý Oleksandr Šapoval. Měl za sebou dlouhou kariéru jako sólista baletu a v posledních letech působil jako režisér a také učitel baletu.
Jakmile 24. února začala ruská invaze, přihlásil se do armády. Šapoval byl členem souboru Národní ukrajinské opery. Ta sídlí v budově z roku 1901 a do historie se zapsala tím, že v hledišti tam v roce 1911 atentátník zastřelil ruského premiéra Pjotra Stolypina, který se pokoušel v carském Rusku prosadit ekonomické a politické reformy.
Se Šapovalem stejně jako s Chlupjancem se kolegové a umělci rozloučili v budově divadla. Rakev zakryli modrožlutou ukrajinskou vlajkou. "Ztratit přítele je vždy velmi těžké. Pro mě to byl přítel a také bratr ve zbrani. Pro mě bude žít věčně," řekl v projevu jeho kolega z armádní jednotky Roman Turšyjev.
Otec dvou dětí Šapoval pocházel stejně jako Chlupjanec z té části Donbasu, která byla od roku 2014 v rukou proruských separatistů. Z Horlivky, hornického města severně od Doněcka.
Mezi dalšími známými osobnostmi, které zahynuly ve válce, jsou například plavec Volodymyr Uljanyckyj nebo bývalý fotbalový obránce Dynama Kyjev Serhij Balančuk.
Stovky padlých denně
Na Donbase - tedy v Doněcké a Luhanské oblasti - se nyní odehrávají tvrdé boje. Rusové se snaží dobýt Bachmut a Vuhledar, ale už mnoho týdnů prakticky nepostupují. Podle svědků se jedná o boje s každodenním velkým počtem obětí, které se podobají vleklým bitvám první světové války.
V severněji položené části fronty se Ukrajinci pokoušejí překonat ruskou obrannou linii u měst Svatove a Kreminna. Ani jedna strana ale v tomto případě nezveřejňuje údaje o mrtvých a zraněných.
"I v případech, kdy intenzita bojů klesá, ruská vojska na Ukrajině denně přicházejí o 400 až 600 zabitých a zraněných vojáků. V případě aktivních bojů je zabitých a raněných u ruských vojsk až tisíc za den," řekl poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč agentuře Unian.