Bagdád - Vlády Spojených států a Iráku dospěly k dohodě o odchodu všech 144 tisíc vojáků USA. Má se tak stát do konce roku 2011.
Novinářům to dnes potvrdil v Bagdádu irácký premiér Núrí Malikí.
"Obě strany se shodly na tom, že všechna zahraniční vojska musejí opustit iráckou půdu. Nejpozději do konce roku 2011," oznámil premiér.
Z ulic iráckých měst by měli američtí vojáci zmizet už v polovině příštího roku a dohled nad bezpečností přenechat irácké armádě a policii.
Americký prezident George Bush původně nechtěl stanovit konkrétní datum pro stažení vojáků, ale nakonec ustoupil.
Smlouva už je na světě
"Text smlouvy je téměř hotov," potvrdil už minulý týden deníku Washington Post irácký ministr zahraničí Hošjár Zebarí.
Irácký premiér dnes neobjasnil, zda budou američtí vojáci v příštích třech letech podléhat po spáchání trestného činu iráckým zákonům a nebo se budou zodpovídat před americkou justicí.
To byl jeden z hlavních sporných bodů při vyjednávání obou vlád.
31.prosince 2008 vyprší mandát, který americkým jednotkám v Iráku dala OSN. Další působení Američanů v Iráku tak musí upravit dvojstranná irácko-americká smlouva.
Americké základny Irák nechce
Irácká vláda od počátku chtěla v připravované dohodě dosáhnout toho, aby Američané přestali s hlídkováním v ulicích iráckých měst a aby se zavázali k úplnému odchodu z Iráku do roku 2010, v krajním případě 2011.
Spojené státy původně také chtěly mít v Iráku trvalé vojenské základny, ale tento požadavek zatím irácká vláda odmítá.
Stáhnout všechny americké vojáky z Iráku do poloviny roku 2010 chce i kandidát Demokratické strany na prezidenta Barack Obama. Jeho republikánský soupeř John McCain se sice na věc divá podobně jako Bush, odchod už v roce 2010 ale i on označil za realizovatelný.
Americká invaze začala v březnu 2003, od té doby v Iráku zahynulo více než 4 100 vojáků USA.