Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Barack Obama během nedělního telefonického rozhovoru ocenili nedávná jednání o Sýrii v Mnichově. Zároveň podpořili úsilí zahájit v zemi zmítané občanskou válkou příměří. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Kremlu.
Ruský prezident prý během telefonátu rovněž hovořil o důležitosti vytvoření jednotné protiteroristické fronty.
Američané stojí v čele koalice, která již od roku 2014 podniká nálety na islamistické cíle v Sýrii. Rusko se do bombardování zapojilo loni na konci září. Moskva tvrdí, že její letecká kampaň míří rovněž na ozbrojence z Islámského státu a další extremisty.
Západ a někteří jeho spojenci ale Rusy obviňují z toho, že se terčem jejich náletů stávají i členové umírněné opozice. Ruské nálety ze vzduchu podporují syrské vládní vojáky, kterým se tak na bitevním poli za poslední týdny podařilo dosáhnout významných úspěchů.
V Mnichově se ve čtvrtek sešli zástupci sedmnácti zemí včetně USA a Ruska poté, co byly minulý týden pozastaveny mírové rozhovory o Sýrii v Ženevě. Americký ministr zahraničí John Kerry následně ohlásil dohodu, podle níž se během týdne pokusí účastníci jednání zajistit "ukončení nepřátelských akcí" v Sýrii a co největší rozšíření dodávek humanitární pomoci.
Dohoda nic neznamená, kritizuje McCain
Podle amerického republikánského senátora Johna McCaina ale dohoda o příměří v Sýrii průlom v tamním konfliktu neznamená - protože umožňuje silám prezidenta Bašára Asada a Ruska dál beztrestně zabíjet civilisty.
"Mluvme jednoznačně o tom, co tato dohoda znamená. Umožňuje, aby útok na Halab pokračoval další týden. Vyžaduje od opozičních skupin, aby zastavily boj, ale povoluje Rusku nadále bombardovat teroristy, což jsou podle něj všichni, dokonce i civilisti," řekl americký senátor. McCain také kritizoval to, že dohoda neobsahuje žádné sankce pro případ, že by Asad nebo Rusko porušily přijaté závazky.
"Pan Putin nemá zájem být naším partnerem. Chce posílit Asadův režim, chce, aby se Rusko znovu stalo významnou silou na Blízkém východě, chce využít Sýrii jako prostor pro vyzkoušení ruské modernizované armády, chce změnit provincii Latákíja na ruskou vojenskou základnu, z níž by mohl ovládat ruskou sféru zájmů. A chce zesílit uprchlickou krizi a využít ji jako zbraň k rozdělení transatlantické aliance a k podkopání evropského projektu," tvrdí McCain.
Ke kritice Ruska se připojil i vůdce syrské opozice Rijád Hidžáb. "Místo aby se chovaly zodpovědně, Rusko a Írán využívají nestabilitu, aby rozšířily své sféry vlivu. Využívají existující spory k prosazování vlastních strategických zájmů s bezcitným přehlížením zájmu lidí v našem regionu," říká.
Skepsi k dohodě o Sýrii dal v sobotu v bavorské metropoli najevo i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který prý vidí šanci 49 procent, že skutečně povede k příměří. Podle něj však úspěch dohody ohrožuje neochota Spojených států ke spolupráci s Ruskem při boji s IS. Američanům podle něj jde pouze o to, aby Rusko přestalo se svými nálety v Sýrii.