Delegace syrské opozice dorazila do Ženevy. Účastní se jednání o ukončení krize

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2016 23:10
Delegace syrské opozice již z Rijádu přicestovala do Ženevy, kde se připojí k rozhovorům o řešení krize ve své zemi. Přípravu rozhovorů komplikovaly dohady o účasti kurdské Strany demokratické unie (PYD), která se podílí na boji proti radikálům. Do jednání ji prosazovalo Rusko, avšak Turecko, které podporuje HNC, bylo zásadně proti tomu. V první fázi se mají řešit humanitární problémy.
Prvním bodem jednání v Ženevě budou humanitární problémy.
Prvním bodem jednání v Ženevě budou humanitární problémy. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Delegace syrské opozice dnes přicestovala z Rijádu do Ženevy, kde se připojí k rozhovorům o řešení syrské krize. Jednání, která svolala OSN, začala už v pátek, avšak jen s delegací syrské vlády. 

Z Rijádu dnes vpodvečer do Švýcarska přiletěl sedmnáctičlenný tým, informovala agentura Reuters. Je v něm i vůdce opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb a rovněž Asad Zubí, který má být hlavním vyjednávačem.

Rozhovory budou zpočátku nepřímé, kontakt mezi odděleně zasedajícími delegacemi budou zprostředkovávat diplomaté OSN.

Rozhovory měly začít původně už 25. ledna, byly však odloženy na 29. ledna a ani do té doby se opozice nedokázala dohodnout na tom, zda opravdu na jednání pojede. Chtěla předem záruky, že v Sýrii ustanou boje, že vláda propustí vězněné oponenty a ukončí blokádu měst.

Opozice chce podle Reuters začít jednat o tom, zda je syrská vláda připravena začít řešit humanitární problémy, jimž čelí syrští civilisté. Opozice se opírá o prosincovou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která předpokládá ukončení bojů, otevření humanitárních koridorů a zrušení blokád. V jejich důsledku se ocitá v Sýrii na pokraji vyčerpání až 400 000 lidí.

Podle zdroje z opoziční delegace nebude Zubí žádat zastavení všech bojových operací, ale pouze "útoků na tržiště, nemocnice a školy", na něž podle něj útočí syrská armáda i její ruští spojenci. Damašek i Moskva to popírají. Zubí před odletem z Rijádu řekl, že se nezapojí do rozhovorů, pokud druhá strana neučiní gesta dobré vůle.

O ženevských jednáních spolu dnes telefonicky hovořili také ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Podle ruského ministerstva zahraničí se shodli na tom, že pokrok v rozhovorech společně zhodnotí na mezinárodním setkání k Sýrii 11. února v Mnichově. Americká diplomacie ale zatím konání schůzky před zahájením letošní bezpečnostní konference v bavorské metropoli nepotvrdila.

Přípravu rozhovorů komplikovaly dohady o účasti kurdské Strany demokratické unie (PYD), která se podílí na boji proti radikálům. Do jednání ji prosazovalo Rusko, avšak Turecko, které podporuje HNC, bylo zásadně proti tomu. Podle něj je PYD spojencem turecké Strany kurdských pracujících, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu. Agentura AP uvedla, že delegace PYD byla v Ženevě a připravovala se na jednání, ale protože nedostala pozvánku, tak dnes odjela.

O ženevských jednáních spolu dnes telefonicky hovořili také ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Podle ruského ministerstva zahraničí se shodli na tom, že pokrok v rozhovorech společně zhodnotí na mezinárodním setkání k Sýrii 11. února v Mnichově. Americká diplomacie ale zatím konání schůzky před zahájením letošní bezpečnostní konference v bavorské metropoli nepotvrdila.

Syrská vláda v lednu nechala projet dva humanitární konvoje do města Madájá, odkud byly hlášeny případy úmrtí hladem. Podle dnešní zprávy organizace Lékaři bez hranic (MSF) tam zemřelo od příjezdu humanitárních konvojů hlady dalších 16 lidí. MSF odhaduje, že podvýživou trpí v Madáji na 320 lidí a 33 z nich je v ohrožení života.

Ve vesnici na východě Sýrie v provincii Dajr az-Zaur, kterou ovládají radikálové z IS, dnes podle syrské organizace na ochranu lidských práv SOHR pravděpodobně ruská letadla při náletech zabila deset civilistů, z toho tři děti. Bilance obětí se prý může ještě zvýšit, protože na místě zůstala po úderech ležet i řada vážně zraněných.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy