Řež u Bachmutu i "šokující událost". Posílají nás na jistou smrt, tvrdí ruský prapor

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
22. 9. 2023 10:35
Ruští vojáci bojující u ukrajinského Bachmutu zveřejnili ve středu výzvu, v níž si stěžují na své vojenské velení. To jim údajně neposkytuje dostatek zbraní a nařizuje jim ze dne na den provádět nepromyšlené útoky k opětovnému získání ztracených pozic. "Prostě nás všechny poslali na jistou smrt. Nepřipravené," uvádí jeden z vojáků ve videu.
"Všechny nás poslali na jistou smrt. Nepřipravené,“ uvádí jeden z vojáků. | Video: Telegram/mobilizationnews

Na téměř pětiminutový apel ruské jednotky upozornil americký Institut pro studium války ve své středeční zprávě o stavu na ukrajinské frontě. Na videu zveřejněném na sociální síti Telegram si stěžují příslušníci 1. praporu 1442. pluku z Altajského kraje na Sibiři, který nyní působí ve směru na Bachmut, konkrétně u vesnice Kliščijivka, již Ukrajinci o víkendu dobyli. 

Vojáci tvrdí, že jim ruské velení z ničeho nic nařídilo opustit stanoviště a veškerou vojenskou techniku, zformovat útočnou skupinu o deseti lidech a postupovat urychleně směrem na Bachmut. Podle nich na to ale nejsou připravení a nemají dostatek informací ani potřebných zbraní. Své velitele tak obviňují z toho, že je posílají na smrt.

K tomu není munice, kterou mají k dispozici, dle jejich slov často funkční. "Munice je hrozná, nelétá. A když už letí, tak ani nevybuchuje. Prakticky neexistuje," uvádí jeden z bojovníků. Rovněž dodává, že ruští velitelé teď navíc začali nasazovat vojáky z týlových pozic do předních linií, aniž by jim k útokům poskytli potřebné dělostřelectvo.

Bojovníci si stěžují i na to, že mezi ruskými silami panuje nízká morálka a v jednotkách stoupá počet sebevražd. "Dnes ráno došlo k šokující události - máme tu člověka, který není z naší jednotky, a ten se oběsil. Tady spáchal sebevraždu. Důvodem byl možná strach," popisuje voják. Panika mezi jeho kolegy se podle něj rozšířila i poté, co ukrajinské síly údajně v bachmutské oblasti zmasakrovaly většinu blíže neurčeného ruského pluku a téměř celou ustupující útočnou skupinu.

Institut pro studium války k případu dodává, že rodiny příslušníků 1442. pluku se již dříve obrátily se stížnostmi na prezidenta Vladimira Putina. Ruské vojenské velení totiž mělo minulý týden zbít jeho členy za to, že odmítli zahájit útok. Institut rovněž cituje ruské blogery, kteří tvrdí, že se na tamní velitele snesla v poslední době kritika i kvůli tomu, že údajně nařídili vojákům, aby znovu dobyli Andrijivku, která leží asi 10 kilometrů jihozápadně od Bachmutu, aniž by jim k tomu vytvořili vhodné podmínky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středečním rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že ukrajinská armáda postupuje na jižní frontě. Sám očekává, že ještě do konce roku Ukrajinci dosáhnou několika úspěchů. V posledních dnech se jim podařilo pokročit právě poblíž Bachmutu. Ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj v pondělí uvedl, že v oblasti zničili některé z nejlepších ruských jednotek.

Ruské síly v noci na čtvrtek podnikly další rozsáhlý vzdušný úder na několik míst po Ukrajině. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj oznámil, že Moskva v několika vlnách vyslala 43 řízených střel, přičemž ukrajinská armáda jich 36 sestřelila. Údery nebo sestřelené rakety poškodily či zničily v regionech řadu objektů, ukrajinské úřady informují o dvou desítkách zraněných.

Ukrajinci pálili na okupanty "zakázanou" zbraní. Rusové se zmateně rozutekli (20. 9. 2023)

Záběry zachycují noční ukrajinský útok kazetovou municí na ruské pěšáky | Video: Telegram/Supernova+
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy