Poprvé bude žena kandidovat za velkou stranu, řekla Clintonová a označila se za vítězku primárek

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2016 19:58
Hillary Clintonová se prohlásila za vítězku boje o demokratickou nominaci v prezidentských volbách. Demokratické primárky se v "superúterý" odehrávaly celkem v šesti státech, dohromady s 806 hlasy. Bernie Sanders zvítězil v Severní Dakotě. Clintonová v New Jersey, Novém Mexiku a Jižní Dakotě. Někdejší americká první dáma rovněž ovládla primárky v Kalifornii.
Hillary Clintonová se prohlásila za vítězku boje o demokratickou nominaci v prezidentských volbách.
Hillary Clintonová se prohlásila za vítězku boje o demokratickou nominaci v prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Washington - Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v boji o demokratickou nominaci do listopadových prezidentských voleb.

"Poprvé v dějinách naší země se žena stane kandidátkou za velkou politickou stranu," prohlásila osmašedesátiletá politička na shromáždění svých přívrženců v newyorském Brooklynu, kterým děkovala za dosažení tohoto milníku.

Bývalá první dáma vyhrála ve čtyřech ze šesti států, kde demokraté hlasovali. Pro republikánského kandidáta Donalda Trumpa byly primárky formalitou, protože nominaci si už před nimi zajistil a v rámci své strany nemá protikandidáta.

"Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat," poznamenala ještě dříve, poté, co podle odhadu CNN vyhrála primárky v New Jersey, kde získala 63 procent hlasů oproti 37 procentům svého soupeře, Zvítězila i v Novém Mexiku a v Jižní Dakotě.

"Vítězství nepatří jednomu člověku, ale generaci žen a mužů, kteří bojovali a obětovali se, aby toto umožnili."

Sanders boj nevzdává

Avšak v Severní Dakotě zvítězil její soupeř, senátor Bernie Sanders, který (nakonec marně) doufal i v příznivý výsledek v Kalifornii, a tím i v možnost ještě zpochybnit triumf Clintonové.

Sanders po úterním hlasování před svými příznivci v Santa Monice řekl, že z nominačního souboje neodstupuje. "Budeme bojovat, abychom zvítězili v primárním hlasování ve Washingtonu. Budeme pokračovat v našem boji za sociální, ekonomickou a rasovou spravedlnost až do Filadelfie," sdělil s odkazem na celostátní sjezd demokratů, který se bude konat v červenci ve Filadelfii.

"Jsem v matematice dost dobrý a vím, že boj, který nás čeká, je velmi obtížný. Budeme ale dále bojovat o hlas každého z delegátů," prohlásil Sanders.

Sdělil také, že Clintonová mu telefonovala a že jí gratuloval k úterním vítězstvím, jichž dosáhla v New Jersey, Novém Mexiku, Jižní Dakotě, ale i v nejlidnatějším státu USA - Kalifornii.

V Kalifornii, kde se rozděloval největší počet delegátů, vyhrála někdejší první dáma se ziskem 55,83 procenta, Sanders za ní zaostal o 12,62 procenta hlasů.

Demokratické primárky se v "superúterý" odehrávaly celkem v šesti státech, dohromady s 806 hlasy. Podle analytiků bude mít vítězství pro Clintonovou velký význam. Bude moci sebevědoměji vstoupit do boje s Donaldem Trumpem.

Celkem má Clintonová na svém kontě aktuálně už 2755 delegátských hlasů, přičemž k automatické nominaci je jich zapotřebí 2383. Sandersovi chce na závěrečném nominačním sjezdu ve Filadelfii dát hlas 1852 delegátů. Prezident Barack Obama Clintonové k získané demokratické nominaci telefonicky pogratuloval.

Clintonová tak bude první ženou, kterou vyšle do voleb jedna z velkých politických stran v USA. Její kandidatura pro listopadové prezidentské volby by měla být schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

 

Právě se děje

Další zprávy