Poprava Saddáma byla blízko zastavení

Red Zah, Reuters, ČTK
2. 1. 2007 17:38
Bagdád - Irácký soudní úředník pohrozil zastavením popravy Saddáma Husajna. A to ve chvíli, kdy se mu kati začali vysmívat. Uvnitř: VIDEO

Prokurátor Munkith al-Farún agentuře Reuters sdělil, že ve chvíli, kdy se mu popravčí začali posmívat, pohrozil, že opustí místnost, čímž by popravu fakticky zastavil, protože jejímu provedení musí být podle zákona přítomen zástupce obžaloby.

"Pohrozil jsem, že odejdu. Věděli, že pokud bych tak učinil, poprava by nemohla pokračovat," citovala Farúna agentura Reuters.

Irácká vláda už oznámila, že zahájila vyšetřování okolností popravy, které rozhořčily irácké sunnity.

Z nahrávky trvající kolem dvou minut a volně dostupné na internetu (například na této stránce) vyplývá, že Saddám si před smrtí vyměnil invektivy s popravčím i dalšími lidmi v popravčí místnosti.

"Byli tam někteří dozorci, kteří křičeli nepřípadné poznámky. To je nyní předmětem vládního vyšetřování," řekl poradce iráckého premiéra Núrího Málikího.

Televize CNN mezitím s odvoláním na vysoce postaveného iráckého vládního činitele informovala o tom, že Spojené státy se pokusily na poslední chvíli Saddámovu popravu odložit. Obávali se toho, že oběšení Saddáma bude vypadat spíš jako pomsta šíitů než jako vykonání spravedlnosti.

Zveřejněná nahrávka přitom právě tyto obavy naplnila.

Američtí představitelé se ve dnech těsně před popravou několikrát spojili s iráckým premiérem Nurím Malíkím a žádali ho o dvoudenní odklad popravy. Ten však jejich žádost odmítl. Zdůvodnil to bezpečnostními ohledy, neboť se obával propuknutí násilností v Bagdádu a okolí.

Američané se také podle iráckého zdroje CNN dožadovali dokumentů, které by jim doložily, že poprava se odehraje v souladu s iráckými zákony.

U popravy bylo asi 15 lidí

"Bůh tě zatrať" a "Jdi k čertu" zaznělo hned několikrát. V dramatické výměně názorů jeden strážce Saddámovi ostře vytkl následky jeho vládnutí provázeného válkou s Íránem a pak s USA a jejich západními spojenci.

"Zničil jsi nás. Zabíjel jsi nás. Nechal jsi nás žít v bídě," křičel na něho. Saddám odpověděl: "Zachránil jsem vás před bídou a chudobou a zničil vaše nepřátele, Peršany a Američany." Na to mu strážce řekl, ať ho Bůh zatratí, a Saddám odpověděl stejně.

V okamžiku, kdy měl bývalý diktátor oprátku upevněnou kolem krku, začali všichni přítomní pronášet modlitbu za proroka Mohameda a jeho rodinu a provolávat slávu všemohoucímu a prokletí jeho nepřátelům. Přítomno bylo asi 15 osob, mezi nimi ministři, poslanci parlamentu, příbuzní Saddámových obětí a zástupci zvláštního tribunálu a ministerstva spravedlnosti.

Jeden ze svědků začal vykřikovat jméno šíitského duchovního vůdce Muktady Sadra, jehož otec byl za Saddámovy vlády umučen. Na to ještě exprezident zareagoval: "Muktada? Takhle předvádíte svou statečnost jako muži? Je tohle statečnost Arabů?" Dvakrát se mu dostalo odpovědi, aby šel rovnou do pekla. Pak zazněla něčí prosba, aby přestalo narušování průběhu popravy.

Tančili radostí

Bývalý diktátor těsně před smrtí ještě pronesl základní formuli muslimské víry: "Dosvědčuji, že není božstva kromě Boha a Mohamed je posel Boží", na jejíž konec přidal, že Palestina je arabská. Uprostřed další věty: "Dosvědčuji, že Mohamed..." se zarazil, protože v tom okamžiku pod ním popravčí otevřel propadliště.

V záběrech, kdy popraveného osvětluje baterka či fotografický blesk, je pak vidět Saddáma visícího se zlomeným krkem a krví v místech, kde se provaz zařízl do kůže. Jeden z přihlížejících přitom pronesl: "Tyran padl." Jiný hlas pak nařídil, aby popravený visel ještě tak tři minuty. Ve skutečnosti zůstalo podle pozdějších svědectví nehybné tělo viset na oprátce deset minut, než lékař konstatoval smrt.

Ihned po oběšení Saddáma začala většina přítomných skákat radostí a tancovat, což není na tmavých záběrech sice vidět, ale zato dobře slyšet.

Poradce irácké vlády pro otázky národní bezpečnosti Muvaffak Rubáí, který popravě přihlížel, tyto reakce později obhajoval jako přirozené. Mezi přítomnými byli podle něho lidé, kteří přišli vinou Saddámovy diktatury o své blízké.

Saddámovo tělo bylo následně zabaleno do bílého pytle a vloženo do rakve; exprezident byl v noci na neděli pochován v rodné vesnici Audža v oblasti města Tikrít asi 130 kilometrů severně od metropole Bagdádu.

Záznam popravy odvysílala i irácká televize. Její zveřejněný záznam byl ale bez zvuku a skončil ve chvíli, kdy byla Saddámovi nasazena kolem krku oprátka.

 

Právě se děje

Další zprávy