Poničená hráz se zřítí, bojí se úřady nové vlny bahna

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2010 17:43
Pětadvacetimetrová trhlina se údajně zvětšuje, obcím v Maďarsku hrozí další zkáza
Foto: Reuters

Budapešť - Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár již údajně nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí. Novinářům to v neděli nečekaně sdělil Zoltán Illes z maďarského ministerstva pro životní prostředí. Popřel tak zároveň některé předchozí zprávy, že se trhliny v hrázi nezvětšily a že je situace nadějná.

Kvůli vlhkosti se během noci 25 metrů dlouhá a přes půl metrů široká trhlina dále zvětšila a odborníci sdílí přesvědčení, že se stěna zřítí. "K tragédii může dojít během dne, nebo týdne," uvedl Illes, podle kterého je ale šance, že se předtím v Kolontáru podaří dostavět další ochranou stěnu.

Šest set metrů dlouhá a deset metrů vysoká bariéra by měla být dokončena v pondělí večer a měla by ochránit dosud nezasaženou část obce před případným dalším přívalem jedovatého kalu, jehož pondělní únik si vyžádal nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných.

Dva miliony metrů jedu

Pokud kal z nádrže unikne znovu, bude hustší a může se dostat do vzdálenosti 500 až 1000 metrů od rezervoáru, řekl dále Illes. Podle měření učiněných z vrtulníku v nádrži zůstává kolem dvou a půl milionu kubických metrů jedovatého kalu. Při pondělním neštěstí, které je největší ekologickou katastrofou v dějinách Maďarska, vyteklo asi 700.000 kubických metrů kalu.

Informace, které poskytl Illes, jsou v příkrém rozporu s údaji, které dnes ráno poskytl mluvčí záchranářů Tibor Dobson. Ten řekl, že se trhliny v nádrži dnes v noci nezvětšily a nepřibyly ani žádné další.

Kriticky hodnotil situaci již v sobotu na tiskové konferenci v blízké obci Ajka maďarský premiér Viktor Orbán, když prohlásil, že se poškozená hráz velmi pravděpodobně protrhne. Z nádrže by v takové případě mohlo uniknout dalších až 500.000 kubických metrů kalu, sdělil Orbán.

Rekonstrukce: Co se vlastně stalo, krok za krokem

Úřady kvůli nebezpečí v sobotu evakuovaly asi 800 obyvatel obce Kolontár. Občané mohli odjet vlastními auty, nebo autobusy. V takovém případě si mohli vzít zavazadla o hmotnosti 20 kilogramů. Část z obyvatel Kolontáru našla dočasné ubytování v Ajce.

Tisíce čekají, co bude

Na případnou evakuaci se v sobotu připravilo i více než 5000 obyvatel další blízké obce Devecser. Podle Dobsona asi 400 až 500 z nich již dobrovolně místo opustilo. Na místě jsou dále připraveny stovky vojáků a nákladních vozidel pro případ, že bude o evakuaci rozhodnuto.

Na pomoc se snižováním dopadu havárie na životní prostředí přijede v pondělí do Budapešti pět expertů z Rakouska, Belgie, Francie, Německa a Švédska.

Kal z nádrže zničil život v řekách Marcal a Torna, které již podle Illese není možné zachránit. V Dunaji kal zatím závažné škody podle maďarských činitelů nenapáchal a podle sobotního prohlášení maďarského premiéra je připraven dostatek ochranných a neutralizujících látek, aby se zamoření řeky zabránilo.

Fotogalerie: Už se nikdy nevrátí. Ze zavalených obcí budou místa duchů

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i maďarský premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Orbán již také slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v sobotu uvedl, že hráz nádrže prý netěsnila již několik měsíců. Fotografie z června letošního roku podle WWF dokazuje, že již tehdy z částečně poškozené nádrže vytékal červený kal.


 

Právě se děje

Další zprávy